Wpis z mikrobloga

Teoretyczne pytanie odnośnie grawitacji.
1. Wiedząc, że przyciąganie między obiektami ma miejsce głównie w przypadku olbrzymich mas np. planety. To jaka jest minimalna masa obiektu, przy której można by zaobserwować odczuwalne przyciąganie?
2. Czy jeśli zebralibyśmy miliony ciężarówek, koparek, okrętów, tankowców itd. w jednym punkcie w przestrzeni kosmicznej, to czy ten zbiór wytworzyłby swoją grawitację?

#fizyka #nauka
  • 6
@dzuzpeppe: Tak, wiem. Chodzi o taką odczuwalną. Np. przy jakim zagęszczeniu zbioru luźnych elementów, ten zacząłby się przyciągać na tyle, że w środku zbioru wzrosłaby temperatura, tak jak ma to miejsce z Ziemią.
Tak jak pisałem wyżej - w przypadku zbioru statków, samochodów itd.
Trochę #filozofia
@animal 1. Jak zmierzyć odczuwalne przyciąganie? Jeżeli skokami po danym obiekcie to księżyc posiada taką prawie minimalną grawitacje.
2. Tak tylko nie wiem czy była by odczuwalna. Wage księżyca należy porównać z wagą miliona samochodów ciężarowych
@animal: Pytanie jest źle zadane. Grawitacja to oddziaływanie pomiędzy ciałami materialnymi, czyli żeby dało się tę siłę zmierzyć potrzebujesz co najmniej 2 obiektów, przy czym siła ta ma taką samą wartość zarówno między, dajmy na to, planetą, a Tobą i vice versa. Czyli "zmierzona" grawitacja zależy zarówno od masy obiektu mierzonego, jak i obserwatora
@animal: Siła oddziaływania grawitacyjnego jest prosta do obliczenia. Jest wprost proporcjonalna do iloczynu mas i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości.
Tu masz wzór, tylko jakiś zepsuty, bo z iloczynem wektorowym: https://en.wikipedia.org/wiki/Gravitational_constant
Teraz wystarczy sprawdzić ile waży przeciętna ciężarówka i ile razy mniejsza jest ta masa od masy Ziemi czy Księżyca. Albo po prostu ze wzoru wyliczyć siłę dla człowieka na Ziemi, Księżycu i ciężarówce i zobaczyć ile by musiało by ich