Wpis z mikrobloga

#elektronika #mikrokontrolery #diy i zawołam też mirków od #arduino (choć jest to #pic od #microchip).

Mam #pytanie, robię sobie coś na kształt telefonu komórkowego, może nawet bardziej domofonu GSM...
Całość działa na bazie modułu A6 od Chińczyków. Powiedzmy, że działa to jako tako ale denerwują
mnie wszelkiego rodzaju zakłócenia generowane przez A6.
W telefonie komórkowym mam "trrtytytytytyty" po stronie urządzenia dźwięk też idealny nie jest...
Problem w tym, że całość musi współpracować ze wzmacniaczami, bo działa to na zasadzie zestawu głośnomówiącego.
Wiem, że płytka mogłaby być zaprojektowana lepiej... Może jakieś filtry?
Walczę też z dobraniem jakiś "logicznych" wartości dla kondensatorów na torze audio.
Szczerze mówiąc średnio skutecznie, choć urządzenie działa...
Może ktoś robił podobny projekt? Ktoś, coś? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

defoxe - #elektronika #mikrokontrolery #diy i zawołam też mirków od #arduino (choć je...

źródło: comment_xWqIkOHU8qqZfrnZP2DvlmNNyNFBvC4J.jpg

Pobierz
  • 15
Ponieważ robisz płytkę samodzielnie to będą to maksymalnie 2 warstwy. I tutaj już jesteś skazany na niepowodzenie, ponieważ na dwóch warstwach nijak nie zrobisz odseparowanych od siebie obwodów.


@pytonger: Zrobiłem to robiąc sterowanie z dwóch chińskich badziewnych silników. Nie rozumiem dlaczego nie da się zrobić opotoizolacji oraz osobnych mas. Kwestia umiejętnego poprowadzenia ścieżek, jak kolego nie umie to niech sobie kupi Altiuma który to zrobi za niego (nie no :P wiem
@defoxe: zgadzam się z kolegą @pytonger. masz bardzo kiepską masę (duża impedancja połączeń). rozwązaniem byłaby albo dwuwarstwowa płytka albo zostaw więcej masy na pcb, a część sygnałów prowadź zworkami. pamiętaj też o odpowiednim decouplingu układów scalonych.
temat rozwiązany "osobne masy, filtry, feryty... i kup sobie książkę o EMC" ( ͡° ͜ʖ ͡°


@Gural_z_Bydgoszczu: No przecież to oczywiste że nie powiedziałem tego w kontekscie tego, żeby sobie wziął garść elementów i porozstawiał losowo na płytce tylko żeby sobie doczytał na temat i potem powrzucał. Myślałem że to oczywiste zwłaszcza że napisałem o tym w pierwszym poście ale widze że nie skoro kolega wyżej też mi
pytanie którędy sieje.


@Tymian: @kissandfly: Czasem wystarczy, że przykrywam układ ręką (okolice wzmacniaczy).

Czasami (zależy też od zasięgu sieci) wzmacniacz mikrofonu zupełnie nie chce działać. Możliwe, że A6 reguluje moc nadawania zależnie od zasięgu? Zwyczajnie brak fonii... Gdy fizycznie układ np. podniosę, nagle pojawi się fonia, by już działać potem do końca rozmowy.
Nie wiem czy A6 sam też nie reguluje sobie wzmocnienia mikrofonu... Czy wzmacniacz się jakoś nie wzbudza
I to jest właśnie "robienie na pałę" i niestety nie jest prawdą że nigdy nie zaszkodzi.


@pytonger: No jak to zdupczysz po całości to na pewno zaszkodzi, ale zakładam że kolega coś doczyta.

kawałek miedzi i tak wlecą zakłócenia z nieodseparowanych ścieżek


@pytonger: Ależ można separowoać masy, od głupigo koralika ferrytowego po właśnie separacje galwaniczną na zasilaniu. Wszystko zależy do układu, ale dobrze zbudowana oddzielna masa między układami analog/cyfra nie