Wpis z mikrobloga

a jeśli ktoś opowiada się za państwem instytucjonalnie katolickim (stosunki między państwem i głównym wyznaniem na wzór maltański albo grecki)


@Ignacy_Patzer: Ponieważ jak się słucha osób co są za państwem katolickim to ma się wrażenie, że im się marzy nie Malta tylko Wielki Kalifat
@Racjonalnie: Chyba każdy człowiek o co bardziej wyrazistych poglądach, chce przekształcać otaczającą rzeczywistość, w taki sposób, by im odpowiadała. Część ateistów chce wyrugowania obecności Kościoła ze sfery publicznej , a ktoś inny może chcieć prawnej kooperacji Kościoła z państwem, ku dobru ludności. Ja osobiście widziałbym katolicyzm w roli idei normatywnej i pomocy w podtrzymaniu tożsamości i jedności narodu (Katolickie Państwo Narodu Polskiego i te sprawy).

@Magnolia-Fan: Państwa katolickie i islamskie
@Ignacy_Patzer: ja jestem przeciwny przywilejom dla KK, bo przyjmie islam i wszystko będą mieć gotowe. Żaden sąd się nie sprzeciwi, bo jak jeden może (KK), to dlaczego kolejny już nie (islam).

Państwo nie powinno preferować, ani ograniczać religii. Założenie religii powinno działać na zasadzie zgłoszenia (bez decyzji urzędnika).
lekkie państwo katolickie


taka Malta, gdzie są związki partnerskie i adopcja dzieci

ciężkie


Nie wiem czy mamy obecnie ponieważ świat europejski przeszedł przez silniejsze bądź słabsze procesy sekularyzacyjne. Zresztą częściej zaszłości religijne tkwiły w prawie chociaż państwo było świeckie (np. sprawa aborcji w Irlandii, czy sprawa Przytułków Sióstr Magdalenek)

Równie dobrze mógłbym napisać, że nie wierzę, że ludzie chcący rozdziału Kościoła od państwa nie poprzestaną na rozdziale lekkim i będzie jak w
Chyba już islamskie związki wyznaniowe posiadają w Polsce przywileje, które przysługują wszystkim kościołom i związkom w tym kraju, ale prawnikiem nie jestem.


Jeśli chodzi o lekcje religii to jak najbardziej. zgadnij kogo o to dupsko bolało najbardziej...

Częstochowie utrzymuje się napięcie przed sesją rady miasta, na której rozpatrzony zostanie projekt, mający umożliwić naukę religii dla islamskich dzieci. Przeciwko wniesionej przez lewicowe władze miasta uchwale protestują radni PiS.

Konflikt w Częstochowie zwraca uwagę
@6c6f67696e:

taka Malta, gdzie są związki partnerskie i adopcja dzieci


Nawet nie wiedziałem, nieco mnie to zdziwiło.

No i wiele osób tak pisze np. o Razem.


Ja widziałem głównie oburzenie o najwyższą stawkę podatkową, wykop jest zwykle dość liberalny światopoglądowo.

Więc nie dziw się, że jakoś ludzie nie mają zaufania co do ludzi chcących wprowadzić religię państwową skoro obecna "wolność religijna" jest dla nich trochę zbyt równa


Ja nic przeciwko temu,
@Racjonalnie: A dlaczego w ogóle zakładasz, że będziemy tu mieć 30% muzułmanów, którzy do tego nie będą pracować? Muzułmanie w wojsku to nie problem, ale jak im dać kapelana (w ogóle nie wiem, czy w islamie sunnickim taka funkcja występuje) to już stają się niebezpieczni?
A dlaczego w ogóle zakładasz, że będziemy tu mieć 30% muzułmanów, którzy do tego nie będą pracować?


@Ignacy_Patzer: tak hipotetycznie, aby wyobrazić sobie różne warianty. Ty zakładasz istnienie kolejnych przywilejów dla swojej religii. Pomyślmy o innych.