Wpis z mikrobloga

@rbk17: z tego co wiem to gluten ogólnie dobry nie jest, ale teraz jest sztucznie dodawany do mąk żeby ciasto było pulchniejsze. Jak upieczesz sobie chleb z własnej mąki to nigdy nie wyjdzie ci tak pulchny jak sklepowe bo nie ma w nim masy dodatkowego glutenu, tylko trochę - tyle ile jest naturalnie w pszenicy. Dawniej tego po prostu nie było, dodatkowo większość ludzi sama sobie piekła chleb.
@Piesmen: nie jest ciężko, znajdując wolną chwilę w pracy ostatnie na co mam ochotę, to poświęcanie jej na wyręczanie kogoś. No i widzisz, chciałeś to i masz, choć co do źródła.. no cóż, przyjmij je za jedyne słuszne i baw się dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
@rbk17 bo w jedzeniu jest syf i to nie jest już ten sam chleb co 100 lat temu. A do tego w badaniach ciągle odkrywa się kolejne przyczyny różnych chorób i dolegliwości i tak na przykład mój dziadek na starość się dowiedział, że ma uczulenie na mleko. Objawy towarzyszyły mu przez całe życie, ale myślał, że po prostu "tak ma".
@rbk17: Ale chyba nikt sobie nie wmawia ze jest uczulony? Przestają go jeść bo moda, tak samo jak nietolerancji laktozy czy ogólnie bycie wege, fit. Moda z czasem minie, promujący wpadną na inny pomysł i przestaną płacić za promowanie tego to przejdą na kolejny modny styl zycia.
Ale chyba nikt sobie nie wmawia ze jest uczulony? Przestają go jeść bo moda, tak samo jak nietolerancji laktozy czy ogólnie bycie wege, fit. Moda z czasem minie, promujący wpadną na inny pomysł i przestaną płacić za promowanie tego to przejdą na kolejny modny styl zycia.


@MamaIKillTheMan: ja niestety jestem wrażliwy na mleko... sklepowe. Takie prosto od rolnika to jak byłem młody piłem litrami (słynny shaker cao) i nic mi nie
rbk17 - > Ale chyba nikt sobie nie wmawia ze jest uczulony? Przestają go jeść bo moda...

źródło: comment_j9luctKu2ChTqPMAL0o6kSCpnRvyJvfi.jpg

Pobierz
@matra: nie masz czasu zacytować badania, ale masz czas na takie bezsensowne, nic niewnoszące odpowiedzi. Ja nic nie chciałem i niczego nie mam. Rzucasz teorię, która jest niezgodna z nauka, a potem robisz idiotę z kogoś, kto prosi o poparcie tezy badaniami. Jedyne ryzyko przy wysokim spożyciu glutenu jest takie, że celiakia może dać o sobie znak po dłuższym czasie.
@rbk17: Kiedys nie dosc ze zboze bylo inne, to zboz wysokoglutenowych jest stosunkowo malo. To nasza cywilizacja uparla sie na pszenice i podrasowala ja do poziomu dziwacznego tworu ziarnopodobnego o bardzo niskich wartosciach odzywczych a duzych alergizujacych- bo pszenica jest wydajna, sycaca, ma duzo cukru, smak dosc neutralny i inne takie.To kiepskie zboze a obi sie z niego praktycznie wszystko.
Mozna jest duzo zborz i unikac glutenu (nie jedzac tez tego
ja niestety jestem wrażliwy na mleko... sklepowe. Takie prosto od rolnika to jak byłem młody piłem litrami (słynny shaker cao) i nic mi nie było. Po sklepowym mleko często mam rozwolnienie.


@rbk17: Ja rozumiem że istnieją ludzie uczuleni na laktozę, tak samo jak uczuleni na orzechy czy owy gluten. Jednak umówmy się, nie zachorowało nagle w ciągu ostatnich kilku lat 3/4 młodych Warszawiaków.

to nie jest moda tylko wieksza swiadomosc spoleczna.
@Piesmen: bo napisanie tego co się myśli trwa mniej niż szukanie czegoś w sieci? Choćby to był jedyny powód, to już go sobie sam wymieniłeś. Ja nie podchodzę do glutenu fanatycznie i nie uznaję teorii, że każda jego ilość wpływa na organizm negatywnie, po prostu napisałam, że wpierdzielanie go w nadmiarze nie będzie służyło jelitom [i niby z jakiej racji miałoby??], a Ty od razu zaczynasz skakać o jakieś dowody naukowe.
Ja rozumiem że istnieją ludzie uczuleni na laktozę, tak samo jak uczuleni na orzechy czy owy gluten.


@MamaIKillTheMan: mam tą przypadłość gdzieś od 2000 roku (Miałem wtedy 16 lat). Przesiadłem się wtedy na Chocapici i podobne oraz często jadałem zupy mleczne, no i w końcu przestałem.
@matra: nie warto Twojej energii na klawiaturze, serio. Jesli ktos popiera swoje tezy gownoburza Parola, ktorej jedynym sensem jest nakrecenie inby z Mauriczem (swoja droga beka, bo Parol zarzuca Mauriczowi atencyjnosc i hejt, a nigdy nie widzialem bezposrednich przytykow Mauricza do Parola, na odwrot juz niejednokrotnie), to z gory wiadomo ze ta dyskusja nie ma sensu.

@matra: @drGreen: Jezu przecież tu nie chodzi o to, czy gluten jest odżywczy czy nie. On ma inne, cenne dla organizmu właściwości. Lekarze mojej siostry podali jeden, moim zdaniem bardzo konkretny argumenty - wielokrotne zwiększenie szansy zachorowania na choroby jelit i układu moczowego. Nie wiem dlaczego, nie znam się. Jeżeli mówią mi to ludzie, dzięki którym moja siostra po trzech latach katorgi i czarnej rozpaczy w końcu zaczęła rosnąć, to
@rbk17: mialem nieprzyjemnosc pracowac jakis czas w barze w irlandii. Codziennie przynajmniej 5 osob chce bezglutenowo, na pytanie czy maja alergie (wtedy uruchamiamy "procedury") odpowiadaja ze nie. Najczesciej to starsze babki, argumentuja sie, ze sa wzdete (: