Wpis z mikrobloga

Gdzieś w otchłani Internetu i jakiejś książce przeczytałem, że najstarszym traktatem pokojowym jest traktat z Kadesz z XIII wieku przed naszą erą, ale poniekąd to nie jest prawda. Najstarszym traktatem pokojowym jest tabliczka gliniana opisująca sojusz pomiędzy Naram Sinem a Hitą (elamicki władca) z XXIII (2254 p.n.e.- 2218 p.n.e.) wieku przed naszą erą. Prawie tysiąc lat wcześniej. Co prawda to jest sojusz, ale wcześniej elamicki władca został najprawdopodobniej zmuszony do podpisania traktatu po podboju albo po naciskach ze strony akadyjskiej.

Traktat zaczyna się od inwokacji do bóstw, a następnie w tekście mamy stare powiedzenie, że wróg Naram Sina jest moim wrogiem, a przyjaciel Naram Sina moim przyjacielem. Później rzucają klątwę na przeciwników (górskie plemiona) i skreślają błogosławieństwa na oba "kraje"

Powtórzę się. Gdy powstaje kodeks Hammurabiego XVII wiek przed naszą erą, to ten traktat jak i stela Naram Sina mają już ponad 500 lat. Daje to mnie więcej wgląd w jak długo i nieprzerwanie trwa ta kultura

Kiedyś o steli Naram Sina

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria #historiajednejfotografii #artefaktnadzis #myrmekochoria
Pobierz myrmekochoria - Gdzieś w otchłani Internetu i jakiejś książce przeczytałem, że najsta...
źródło: comment_YemFK3QWAf1Z5BcwRFNZ90HTyjix6wqp.jpg
  • 4