Wpis z mikrobloga

Zastanawiałem się jak duży udział w wydłużeniu przeciętnego trwania życia miało zmniejszenie się śmiertelności niemowląt. Nie dotarłem jeszcze do szczegółowych liczb, ale pewną odpowiedź daje załączony wykres:
- dane z UK, powiedzmy że patrzymy na okres od 1845 roku
- poszczególne linie to oczekiwana długość życia dla osób w określonym wieku
- zmiana dla 70 latków to +5 lat życia dłużej (z 81 do 86 lat)
- zmiana dla noworodków to +41 lat życia więcej (z 40 do 81 lat)

Ładna poprawa, prawda?
Zwróćcie jeszcze uwagę na potężny spadek na początku XX wieku - najpierw myślałem że to kwestia wojen światowych, ale doczytałem że chodzi o epidemię grypy. Starsze roczniki były odporne, bo przetrwały poprzednią falę zachorowań.

#wizualizacja #grafika #datascience #analizadanych #medycyna

Korzystałem z https://ourworldindata.org/life-expectancy/

#whatadata – analiza i wizualizacja danych, statystyka, ciekawostki z półświatka Data Science ( ͡° ͜ʖ ͡°)
w.....a - Zastanawiałem się jak duży udział w wydłużeniu przeciętnego trwania życia m...

źródło: comment_8wV3EJWFq3ojbY4WEWLuWzfclCTI63EE.jpg

Pobierz
  • 44
  • Odpowiedz
@whatadata: Spore. Jak patrzę po genealogii rodzinnej, to pominąwszy zgony czasem nawet 1/3 dzieci w rodzinie (mówię o przełomie XVII i XIX wieku), większość dożywała do 70tki, rzadkie zgony w okolicy 40, czyli w zasadzie tak jak obecnie. Na pewno nie było tylu stulatków i w ogóle lvl90. Do niemal wyzerowania śmiertelności niemowląt musisz więc dodać jeszcze wydłużenie życia części staruszków. Mielibyśmy w Polsce wyższą średnią życia gdyby nie wypadki
  • Odpowiedz
@mucher: Dodaj, że u nas jest mnóstwo mogił z I wojny, tylko są w krzakach i mijając autem te krzaki nawet nie wiesz, że to cmentarz. Vide trasa szybkiego ruchu rejon Nadarzyna, gdzie asfalt leci po cmentarzu.
  • Odpowiedz
@FlasH: też trzeba wziąć pod uwagę stosunek długości życia do wieku, w którym następuję nagłe pogorszenie jakości tego życia, kiedy wszystko na co machało się ręką (papieroski, alkohol, jakość żywności i środowiska, warunki wykonywanej pracy, sport, trening umysłu) zaczyna się na nas mścić
( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@whatadata: No tak, ale pracowac dluzej nikt nie chce ;) Do tego PiS wycofal zmiany PO dotyczace wieku emerytalnego. Ida ciekawe czasy, gdzie byc moze na wieksza smiertelnosc pierwszy raz nie bedzie wplywac wojna a bieda.
  • Odpowiedz
@whatadata: tak na szybko analizując to w średniowieczu śmiertelność może miała duży wpływ na statystykę, ale od ponad stu lat to niezbyt duży.

1. Badania historyczne (czyt. pierwszy lepszy link z google) mówią, że w średniowieczu było #!$%@? i co trzecie dziecko dożywało w ogóle 16 roku życia. Średnia długość życia też była słaba, ale tu rodzi się pytanie czy do średniej wliczają się martwe noworodki (długość życia 0-1). Myślę,
  • Odpowiedz
Dante Alighieri mając 35 lat opisywał to jako połowę życia - a za jego czasów średnia życia chyba nie przekraczała 40 lat. Taka ciekawostka ;)


@Hasky: Czytałem gdzieś, że jak już ktoś przeżył niemowlęctwo, to oczekiwana długość życia dla niego nie odbiegała wiele od siedemdziesiątki nawet w starożytnym Rzymie, a zachowało się z tamtej kultury wiele tablic nagrobnych z informacjami o tym.
  • Odpowiedz
@lavinka: Nawet nie w krzakach. Gdzieś od Limanowej po Bieszczady co kawałek cmentarze wojenne.

Co ciekawe we wsi mojego pradziadka (zginął w I WŚ, CK Armia) jest tablica upamiętniających mieszkańców wsi, z drugiej nic takiego nie ma.

@AndrusZgc: Żołnierzy rzeczywiście tak. No ale walczyli za okupanta - z moich 4 prapradziadków 2 było w armii Austro-Węgier, trzeci w kawalerii gonił kacapów w '20, a czwarty nie był na
  • Odpowiedz
@mucher: Na Mazowszu jest więcej. Tylko są w krzakach, bo na południu o nie dbali, a tutaj nie. Żeby daleko nie szukać - Miedniewice. Dwie ogromne mogiły z setkami zmarlych. Jedna nieco odkrzaczona w polu, druga za nią w tarninie. Informacje w przewodnikach lokalnych? Zero. A takich mogił w promieniu 40km jest kilkanaście, a na samym Mazowszu kilkadziesiąt. https://www.google.pl/maps/place/Miedniewice/@52.0764877,20.2931169,339m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x47195961c074f585:0x4c29a7e5882683b8!8m2!3d52.0828983!4d20.3023665 Tu fotki z dołu http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/1914/mazowieckie/miedniewice
  • Odpowiedz
@AndrusZgc: Najgorsze, że część z tych cmentarzy jest dewastowana, bo "Niemcy i Ruskie". A tam połowa to Polacy zwerbowani do R i N armii. Co ciekawe sporo Niemców z nagrobków ma polsko brzmiące nazwiska, bo są potomkami imigrantów zarobkowych do kopalń.
  • Odpowiedz