Wpis z mikrobloga

#dentysta #stomatologia #pomocy #lekarz #jamaustna #zdrowie #zeby #gownowpis #pytanie
Murki, warto leczyć kanałowo zęba czy lepiej go wyrwać?

jest trochę wiecie "spróchnicony" i już mam go zatrutego kilka tygodni
Mam jeszcze do "wyleczenia" jakieś 4 zęby i myśle, że będą w to większości plomby czy coś takiego.
Jest to dolna czwórka czy jakoś tak więc trochę by tą szpare było widać jakbym się szczerzył albo będę ten ubytek czuł podczas jedzenia.
Dajcie mi dobrą radę proszę gdyż mam zamiar wyleczyć resztę tych zębów bez względu na ból z racji, że w przyszłości czyli jak napredzej się damam zamiar kupić jakiś konkretny aparat na zęby i dojść do czystości w mojej jamie ustnej.

wiecie rzucam palenie, uprawiam dużo sportu, jestem przystojny i zdrowy i ten super uśmiech to dopełnienie.
a przez niektóre krzywe i niezdrowe zęby traciłem pewność siebie w nawiązywaniu kontaktów seksualnych czy zwykłych znajomości gdyż nie mogłem nawet się szczerze uśmiechać, bo po prostu taki mam uraz, że te zęby są krzywe i nie dopełniają piękna mego uśmiechu.

#psychologia #dziendobry

JEST TO ZĄB PRZEDTRZONOWY
Opinia - #dentysta #stomatologia #pomocy #lekarz #jamaustna #zdrowie #żeby #gownowpis...

źródło: comment_zO55n5fpYX378qosKMNycovN8tmzdghy.jpg

Pobierz
  • 23
@Opinia: Leczyć! Nawet martwy ząb jest lepszy niż wyrwanie. W razie czego na korzeniu martwego zęba można osadzić koronę. Jak go wyrwiesz to uzupełnisz tylko mostem, a to już większy koszt u szlifowanie pewnie dwóch zębów sąsiadujących. No chyba że w jego miejsce wstawisz implant, ale ten z kolei może sie nie przyjąć. Reasumując zawsze warto leczyć zęby, usuwanie to ostateczna ostateczność.
@Opinia: i to zdanie na koniec : Dobrze wykonany zabieg pozwala uratować funkcjonalność zęba na lata, choć zdarzają się także powikłania. W większości przypadków nie zauważymy różnicy między nim a resztą uzębienia – bólu czy innego dyskomfortu.
@Opinia: Kanałowe polega na tym, że zupełnie usuwa się nerw z wnętrza i tkanki miękkie - a środek zęba wypełnia się odpowiednim wypełnieniem.

Nie jestem stomatolgiem, mówię tylko z tego, co wiem jako pacjent.

Kiedyś się zęba zatruwało - tzn. nawiercało, wkładało jakiś środek, tymczasowo "plombowało" i na jakiś czas zostawiano. Środek ten pomału uśmiercał nerw i za jakiś czas, gdy nerw był martwy, była ponowna wizyta, zęba się otwierało znowu
@Opinia: Leczenie kanałowe to tzw."zatrucie" nerwu czyli wywołanie jego obumarcia a następnie usunięcie miazgociągiem, następnie chyba wytrawienie kanałów i wypełnienie gutaperką, na to zwykłe wypełnienie już w zębinie.
Zwykła plomba to wypełnienie w zębinie bez naruszenia kanałów miazgi.
@Sniezkaberka: Aha. ( ͡º ͜ʖ͡º)

To ja miałem usuwany zatruty. Tzn. kilka razy było zupełnie bezboleśnie. Raz mi się nie do końca zatruł i cóż...

Z jednej strony ból niesamowity. Z drugiej - bardzo szybko minął. ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Opinia: Zawsze lepiej leczyć kanałowo zęby zamiast wyrywać ALE jeśli planujesz aparat ortodontyczny bo masz "krzywe" czyli bardzo stłoczone zęby to może zajść konieczność usunięcia właśnie przedtrzonowców. Wyrywa się wtedy zazwyczaj 5 a stłoczone zęby prostując się zamykają szparę. Jeśli planujesz ten aparat w ciągu najbliższych miesięcy to idź na konsultację do ortodonty może się okazać że nie ma miejsca dla tego zęba. Jeśli dłużej to po usunięciu zęba zachodzą zmiany
@Mr--A-Veed: Moje zęby nie reagują na "zatruwanie" :) samo sprawdzenie czy jest jeszcze żywy już jest mało przyjemne, a znieczulenie podane standardowo też nie zadziałało i było w końcu podane bezpośrednio w miazgę. Da sie przeżyć ale zazdroszczę ludziom z "normalnie obumierającymi" nerwami :)
W ogóle to z tym wyrywaniem zębów to niektórzy mają jakąś jazdę, mój brat miał zakładany aparat stały - zwyczajny, druciany - ale pierwsza dentystka chciała wyrywać jakieś zęby by było łatwiej to ogarnąć. Na szczęście brat się nie dał od razu namówić na to i poszedł gdzie indziej, w szczecinie jest znany dosyć dobrze http://www.orto-magic.eu/ i tam już bez wyrywania, gdy później o tym wspomniał tamtym lekarzom to się bardzo zdziwili,
@dr_Batman: Jeśli ortodonta proponuje wyrwanie przedtrzonowców to nie wiem co to za ortodonta. Ogólnie tendencja żeby wyrywać nawet zęby mądrości to w większości przypadków pójście na łatwiznę.