Wpis z mikrobloga

Czy jak kupuje jakieś teczki, pudełka na trzymanie firmowych (i nie tylko) rzeczy oraz np. przedłużacz do zasilania komputera (może kiedyś do zasilania pralki) - to powinienem to uznać jako koszt firmowy?

Mówię teraz o własnych zestawieniach, które robię sobie w Excelu. Czy przy wypłacaniu sobie pensji powininem takie koszta (które płacę osobistą kartą, nie firmową) sobie liczyć jako Premia, żeby się zwróciło? Chciałbym mieć całkowicie oddzielone finanse firmowe i osobiste. #kiciochpyta #pytanie #finanse #biznes #firma #dzialalnoscgospodarcza #pieniadze #oszczedzanie
  • 14
@networth: liczysz jako KUP przy czym nie ma sensu tworzyć dużo małych kosztów rzędu 10zl bo potem będziesz to księgował długo. Jeśli zakwalifikujesz jako KUP to opisujesz fakturę jako płatna przez Ciebie i robisz przelew z firmowego na prywatne konto na ta kwotę.
@krupek: nie wiem czy powininem to kalkulować jako koszta firmy i czy wliczyć te koszta do miesięcznej premii. Jak myślisz?

Taki przedłużacz można uznać za wydatek firmowy dopóki nie zmieni przeznaczenia :-) Z drugiej strony, komputera też używam do celów prywatnych.
@contraband: Czyli co miesiąc powininem sobie podliczać ile z konta osobistego było wydatków firmowych i na koniec miesiąca te pieniądze "oddawać'?

Np. internet, jakiekolwiek art. biurowe typu długopisy, zeszyty, papier? Telefon też? W celach firmowych używam go jedynie do dzwonienia do księgowej, czasami raz na kwartał. Nie wiem czy to liczyć.

Koszta np. SPA, masaży, siłowni też mógłbym uznać jako firmowe. Przecież jak nie odpocznę to nie zarobię pieniędzy.
Zaraz się
@networth: przy jednoosobowej dzialalnosci mozesz korzystac z konta firmowego jak ze swojego prywatnego.
Ja nie robię takich kalkulacji. To co biorę typowo na firmę + rachunek za telefon place z firmowego i przedstawiam faktury w biurze rachunkowym. Paliwo, serwis samochodu firmowego, wszystko co mi sie w firmie przydaje, ale nie biore malych faktur. Zazwyczaj od ok 100zl wzwyż
@contraband: no ja rozumiem, ale nie mówię teraz ściśle o KUP tylko o swoich wyliczeniach. Np. jak kupuje apkę na iphona (karta podpięta z konta osobistego) to zaliczam większość jako koszt osobisty (np. gry), ale czasami jak kupię aplikację kalendarz do planowania zadań lub manadżer zadań to chciałbym to sobie podliczyć jako biznesowy wydatek.
@contraband: przy sprzedaży firmy może być wtedy problem. Chcę mieć jasno opisane wszystko. Od początku działalności (ponad rok) mam zanotowaną każdą transakcję. Jednak z biegem czasu zacząłem znajdować coraz więcej błędów. Np. to, że jak płaciłem podatek dochodowy 20 dnia następnego miesiąca to wpisywałem tę datę zamiast dodać ją jako ostatni dzień poprzedniego miesiąca. (miałbym realne dane nt. zysku firmy. dochody są niestabilne więc czasami podatek potrafi zepsuć wizję kondycji firmy)