Wpis z mikrobloga

Kupiłem sobie nowy samochód (tzn nowy dla mnie, bo naprawdę nowy to on był nieprzyzwoicie dawno temu). Po poprzednim właścicielu mam kwitek z OC, ważny aż do stycznia. Z deklaracji właściciela wynika, że nie zamierza on wypowiadać tej umowy - czy jest zatem nadzieja, że po przerejestrowaniu (co zrobię w poniedziałek) pójdę do ubezpieczalni i przepiszą zwyczajnie to ubezpieczenie na mnie czy też będę musiał płacić dobre kilka stów za OC już teraz?

I druga rzecz - nie jestem pewien czy wypowie tę umowę czy nie, zatem czy mając ten kwitek mogę póki co bezstresowo jeździć samochodem (z dowodem na starego właściciela), czy też może lepiej się wstrzymać do tego poniedziałku?

#prawo #przepisy #samochody #oc #ubezpieczenia
  • 20
@haes82 po podpisaniu umowy sprzedający nie może wypowiedzieć tej umowy. Jeżeli chodzi o przepisanie, to jeżeli masz takie zniżki jak on to raczej nie będzie problemu. Jak masz mniejsze zniżki to trzeba będzie wyrównać różnice. Przynajmniej w moim wypadku tak było.
@haes82: Mirku. Jeżeli w umowie nie zapisałeś inaczej to nie może go wypowiedzieć = możesz jeździć do końca polisy (ale pamiętać, żeby sobie potem nową zalatwić). Jak będą chcieli dopłaty to możesz też ich cmoknąć.
@HamRadioOp:
Ustawa o ubezpiecznieach obowiązkowych, art 31.2

2. W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających,