Wpis z mikrobloga

podgrzewa ktos z was wode pompa ciepla elektryczna, taka co zasysa powietrze z zewnatrz, nie wiem jak sie to nazywa dokladniej ale nie chodzi mi o taka co sie wkopuje gleboko w ziemie tylko jakies nieduze urzadzenie, duzo to energii pobiera? znajomy mowil ze tyle co lodowka i woda kolo 55 stopni, macie to? ekonomiczne w miare? #budownictwo #budowa #budowadomu #budujzwykopem
  • 15
@adirys: @sero666: @mrk79: @univac: Dla mnie te pompy ciepła powietrzne to jedna wielka bzdura z niewyjasnionych przyczyn lobbowana ostatnio , sama instalacja + urządzenie drogie jak diabli ( co mało kto bierze pod uwagę bo oszczędności w przyszłości ) a szczerze jakoś nie widzę opinii że hurr durr kupiłem se jacht za oszczędzone na ogrzewaniu piniondze a ty robaku dalej morusaj się ekogroszkiem
Chętnie posłuchałbym obiektywnych opinii użytkowników
pompy ciepła powietrzne to jedna wielka bzdura


@tadyo: na szczęście w firmie w której pracuje, nie podzielają twojego zdania, bo bym nie miał pracy. Są prawie tak samo wydajne jak gruntowe, tylko że niestety parownik się zaszrania i trzeba go odszronić bo stracimy wydajność(powietrze przestanie przepływać), a do tego jest potrzebne ciepło, które musimy zabrać z obiektu. Z tego bierze się (oczywiście między innymi czynnikami) spadek wydajności.

A co do ceny
@adirys: Nie no oczywiście , źle to ująłem , bzdurą jest wszechobecne twierdzenie że pompa=oszczędność , gdzie nikt nie bierze pod uwagę inwestycji w całość jako eksploatację
Po prostu ciekawi mnie jak to się ma w praktyce czyli właśnie utrzymywanie urządzenia w pełnej sprawności oraz wydaje mi się że to nie do końca odpowiednie urządzenie dla naszego klimatu , gdzie okres grzewczy trwa od października do maja
Po prostu nie pojmuję
nie do końca odpowiednie urządzenie dla naszego klimatu , gdzie okres grzewczy trwa od października do maja


@tadyo: właśnie dla takiego klimatu zostały stworzone, największą ekonomiczność (w porównaniu z innymi źródłami) mają w okresach przejściowych.

Żywotność myślę że spokojnie 10lat+, oczywiście na markowych podzespołach(głównie sprężarka).
Wiem że chciałbyś COP=4 dla taniej pompy,


@adirys: dobre, od listopada do marca (5 miesięcy) średnia temperatura dla Warszawy to około 0 stopni - podaj drogi model renomowanego producenta pompy powietrze-woda z COP=4 dla realnych warunków panujących w Polsce prawie przez pół roku. Uwzględnij, że są to dane ze stacji pogodowej w centrum Warszawy, średnia temperatura w odległości 50km od centrum będzie jakieś 2 stopni niższa.
największą ekonomiczność (w porównaniu z innymi źródłami) mają w okresach przejściowych.


@adirys: no to lipa bo w okresie przejściowym spalę worek ekogroszku na tydzień, a nie na dzień jak przy -20. Żeby konkurować z węglem musiałyby być ekonomiczne przy ujemnych temperaturach, a wtedy ich COP spada.
@univac: @tadyo: @WuBe: Moja opinia: Pompa droga ale w powietrznej to masz zakup tylko pompy i tyle. Noi serwis czasem-wiadomo i ogólnie to drogi interes. I jeszcze jedno-pompa dobrze działa jak masz temp wody w okolicach 40*C a nie 60*C bo przy wysokiej temp COP jeszcze niższe. Dlatego nie polecam. Do współpracy z kotłem weglowym na plus tylko tyle że w lato nie musisz dokładać do pieca żeby mieć
@ozzi91: w lecie kocioł węglowy z podajnikiem jest właściwie bezobsługowy. Zamiast solarów zastanawiam się nad fotowoltaniką i rozliczaniem energii z dostawcą w cyklu rocznym według stosunku 1:0.8 - w lecie nadrobić, w zimie korzystać.
@ozzi91: chce tylko do grzania wody w wiosnę/lato i mysle solary czy taka pompa, pomyślałem zeby taka pompa zasysala ciepłe powietrze z poddasza nieuzytkowego gdzie bedzie ciepło i moze bedzie dosc ekonomicznie? Tylko do wody czy ma to sens
@univac: nie ma, poddasze Ci się nagrzewa od słońca czyli solary by na tym lepiej skorzystały. Jak nie będzie słońca to ani solary nic nie dadzą ani pompa bo będzie zimno na poddaszu.
@WuBe: o fotowoltaice nic nie wiem. ale pompa+fotowoltaika ma sens