Wpis z mikrobloga

Rzymski akwedukt.

Pont du Gard– zachowany w dolinie rzeki Gard odcinek zbudowanego przez Rzymian akweduktu prowadzącego wodę ze źródeł w Uzès do Nîmes. Wzniesiono go po wschodniej stronie Masywu Centralnego. Budowla o łącznej długości około 50 km i całkowitym spadku 17 m, składała się z szeregu tuneli i mostów wzniesionych z bloków kamiennych bez użycia zaprawy. Powstała w latach 26 p.n.e. - 16 p.n.e. na polecenie Agrypy (na moście zachowała się poświęcona mu inskrypcja z 19 p.n.e.).
Odcinek zwany Pont du Gard to trzypiętrowa arkada o wysokości 49 m i 6,4 m szerokości.Poszczególne części arkady zbudowano z różnej liczby łuków:
6 w dolnej kondygnacji, 11 w środkowej, 35 w najwyższej.
Dolna część spełniała rolę mostu przebiegającego nad rzeką. Na górnej umieszczono kanał prowadzący wodę. Całkowita długość zachowanego odcinka akweduktu wynosi ok. 270 m. Spadek, typowy dla rzymskich konstrukcji, to 35 cm na długości 1 km. Akwedukt dostarczał wodę w ilości ok. 20 tysięcy m³ dziennie. Spływała ona do zbiornika o średnicy 6 m, skąd rozprowadzana była do domów mieszkalnych, term i fontann.
W 1985 r. akwedukt Pont du Gard wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Powódź, która w 1998 nawiedziła dolinę rzeki Gard, poważnie uszkodziła wszystkie pobliskie drogi, nie spowodowała jednak poważnych uszkodzeń budowli.
wiecej info

Odkrywaj świat z wykopem ---> #exploworld

#ciekawostki #budownictwo #fotografia #infrastrukturanadzis #exploworld
Artktur - Rzymski akwedukt.

Pont du Gard– zachowany w dolinie rzeki Gard odcinek z...

źródło: comment_f0raS3TwhGuodPsZ0ckkQJGbrzfCSl28.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
Ten akwedukt pojawia się przez moment w adaptacji "Quo Vadis" J.Kawalerowicza. Podczas pożaru Rzymu Neron stoi sobie na czerwonym podeście i przemawia do ludzi. Ten podest był właśnie ustawiony przy tym akwedukcie.
Jak tam byłem za gówniaka to się strasznie jarałem, bo jeszcze pozostałości tego podestu były tam ustawione i wydawało się to takie zajebiste, że przebywam gdzieś, gdzie jeszcze niedawno kręcili film :D
  • Odpowiedz
  • 7
Ktoś ma jakieś ciekawe info o tym w jaki sposób Rzymianie pilnowali spafku z taką dokładnością? Wasserwaga?
  • Odpowiedz
A ja mimo 28lat na karku dalej nie mogę pojąć jak to działa tak precyzyjnie. Skąd brali źródło, jak wyznaczali trasy skąd wiedzieli że to źródło starczy. itp. Wiem że w rynnie leciała woda.Ciekawe czy dzisiaj byśmy byli w stanie odtworzyć taki akwedukt.
Jak byłem w Efezie tam pani fajnie wytłumaczyła jak działały toalety spłukiwane lub toalety których nie trzeba było opróżniać.
  • Odpowiedz
@estkt: @naydah: @maxelm2: @RoBee: na pierwszym wykładzie na budownictwie profesor zaczął od tego, że Rzymianie to byli królowie budownictwa jak lew jest król dżungli (#pdk) i, że choćbyśmy na głowie stanęli to tak precyzyjnie jak oni nie policzymy nic (ręcznie oczywiście), ani nie znajdziemy też mietka budowlańca co tak porządnie zbuduje cokolwiek. Z drugiej strony wracając do akweduktu po prostu nie ma potrzeby robić rury o tak
  • Odpowiedz