Wpis z mikrobloga

Tak się zastanawiam, bo dostałem od babci walizkę z dokumentami dziadka i wśród nich jest mnóstwo map ze wschodniego frontu (pradziadek był oficjalnie Norwegiem, nieoficjalnie pół-Norwegiem pół-Polakiem ( ͡° ͜ʖ ͡°) mieszkającym przed wojną w Holandii, podczas wojny został przydzielony do 5 dywizji pancernej SS "Wiking", pułk "Nordland" jeśli się nie mylę) notatek i innych ciekawych dokumentów, które dziadek ukrywał przed rodziną i władzą przez wszystkie lata PRLu. Udostępnić to gdzieś? #iiwojnaswiatowa #historia
  • 78
@NapalInTheMorning: za dużo odpowiedzi, żeby na wszystkie odpowiadać, ale jaka zarzutka? Dywizja "Wiking" składała się z ochotników, mój pradziadek sam się zgłosił do wojska z Holandii i przydzielono go do tej jako ochotnika. Może powinienem to dokładniej opisać, żeby mniej inteligentni się domyślili o co chodzi. I jaki zbrodniarz wojenny? Co ma żołnierz do tego co wyprawiali w obozach? Zresztą przejrzałem te notatki pobieżnie, od 41 do 45 i każdy tam
Co ma żołnierz do tego co wyprawiali w obozach?

@BlackDave: ale wiesz, że obozy i zbrodnie wojenne to dwie różne rzeczy?

Dla przykładu:
- norweski żołnierz "Wikinga" przyznający, że zagonili oni 200-300 Ukraińców do kościoła, który następnie puścili z dymem: https://www.nrk.no/dokumentar/--nordmenn-deltok-i-drap-pa-sivile-1.11262316
- dobrze udokumentowane są pogromy żydowskie tej dywizji m.in. w Austrii i na Ukrainie;
- Dywizja uczestniczyła też w tłumieniu Powstania Warszawskiego;
- warto także przypomnieć, że w Dywizji służyli
@Sagitarius: @NapalInTheMorning: Pułk "Nordland" nie brał udziału w tłumieniu Powstania Warszawskiego, tylko "Westland", ale pogromy żydów przewijają się często, fakt.
@ajatollah_chomeini: Dożył 74 lat i zmarł w Londynie. Ale nie miał kontaktu z synem przez większość swojego życia i nie udało mu się go ściągnąć do Anglii po wojnie, jeśli Cię to pocieszy. Szkoda, że notatki się urywają po poddaniu się allianckim oddziałom, ale żyje jeszcze jego córka w
@NapalInTheMorning: Oczywiście masz racje. Ale mnie zawsze ciekawiło czy taki Mengele w normalnym życiu poza eksperymentami był normalny czy zawsze psychopatyczny. Jaki wpływ miało na oddział takie tłumienie, w końcu tylko w ukrytych notatkach człowiek mógł się wyspowiadać. Wszelkie przejawy słabości pewnie szły pod pluton egzekucyjny albo coś.
@BlueGryf: Właściwie to był pradziadek. Niewiele wiem, tylko tyle, że całą wieś wzięli do wojska (mieszkam na terenach które przed wojną były przygraniczne. Jego wieś była niemiecka a wieś jego najlepszego kolegi - polska). Wiem tylko jeszcze, że po wojnie przez 8 lat był w Kazachstanie, w kopalni. Kiedy Gomułka w końcu wynegocjował powrót takich jak on - wrócił jedyny ze wsi. Nigdy nie chciał opowiadać o Kazachstanie. Raz tylko podobno