Wpis z mikrobloga

Mam do napisania aplikacje w JavaFX. Staram się stosować kontrolery i modele. Zastawiam jak powinno się przechowywać dane. Przykładowo mam użytkowników, każdy ma tam jakieś imię, nazwisko, email itd. Dane będę na razie przechowywać w pliku tekstowym. Teraz przy starcie programu powinienem wczytać sobie gdzieś wszystkich użytkowników? Czy przykładowo jak będę potrzebować nazwiska to wczytywać tylko nazwiska i dopiero na nich działać?
#java #javafx #naukaprogramowania #programowanie
  • 8
@chiken: Zależy co chcesz zrobić, jeżeli będziesz chciał sprawdzić czy masz użytkownika o podanym nazwisku to w zasadzie nie musisz ich wszystkich ładować do pamięci. Możesz to obsłużyć przy konkretnym zapytaniu. Dla uproszczenia możesz załadować wszystko do pamięci - i tak moim zdaniem powinieneś korzystać z innego sposobu przechowywania danych, np. jakas baza danych plikowa. W rzeczywistości nie ładuje się takiego zbioru danych do pamięci tylko buforuje ostatnio używane wartości.
@chiken: aha, teraz doczytałem, że tobie nie zależy na tym żeby bawić się w bazę danych. Do takiego hobbystycznego projektu zapewnie wystarczy trzymanie danych w .csv. Ja to bym ładował wszystko na starcie do jakiejś kolekcji np. List, gdzie klasa User będzie miała pola takie jak kolumny w .csv i styknie.
@chiken Jeżeli jest to projekt, który ktoś będzie używał oprócz Ciebie to raczej bym już użył np. sqlite, ostatecznie csv. Wszystko to zakładając, że mówimy o lokalnym przechowywaniu użytkowników. Jeżeli wiele aplikacji miałoby się łączyć do jednej bazy to jest już inna para kaloszy, a właściwie czegoś takiego się nie robi. Potrzebowałbyś jakiś backend, który by to obsługiwał, ale to chyba jeszcze nie ten etap dla Ciebie (chyba).