Wpis z mikrobloga

Dzisiaj mija osiemnasta rocznica najsłynniejszej strzelaniny szkolnej w historii USA. 20 kwietnia 1999 dwóch uczniów Eric Harris i Dylan Klebord po godzinie 11 otworzyło ogień na schodach przed szkołą High School Columbine do której uczęszczali, następnie kierując się do samego budynku. Napastnicy byli uzbrojeni w dwa shotguny, karabin Hi-point i pistolet maszynowy Tec-9 oraz ponad 100 małych ładunków wybuchowych własnej roboty. Pierwotnie sprawcy planowali #zamach bombowy, który miał przebić w ilości ofiar zamach bombowy w Oklahomie. Do tego celu skonstruowali dwie bomby które umieścili w sportowych torbach. Jednak z powodu wadliwej konstrukcji, nie eksplodowały one o wyznaczonej porze. Harris zaplanował detonację w momencie gdy w stołówce szkolnej gdzie zostały one umieszczone miało znajdować się około 500 osób. Dodatkowo sprawcy liczyli, że w wyniku eksplozji zawali się biblioteka znajdująca się nad stołowką. W momencie eksplozji sprawcy
mieli oskrzydlić budynek szkoły i strzelać do osób którym udało się przeżyć. Gdy minęła godzina w której bomby miały eksplodować, a stołówka nadal byla zapelniona nieświadomymi niczego uczniami, obaj nastolatkowie postanowili mimo to przeprowadzić swój atak. Około godziny 11:27 weszli do biblioteki szkolnej, gdzie w ciągu kilku minut dokonali prawdziwej rzeźni strzelając do ukrytych pod stolikami uczniów, śmiejąc się przy tym i ich wyzywając. Gdy się znudzili zeszli do stołówki gdzie próbowali zdetonować obie duże bomby. Udało im się to tylko czesciowo z jedna z nich, ale powstały ogień szybko ugasił system przeciwpożarowy. Sprawcy jeszcze kilka minut bezcelowo włóczyli się po korytarzach po czym wrócili do biblioteki w której pozostały tylko zwłoki i kilku ukrytych w schowku pracowników szkoły. Po krótkiej wymianie ognia przez okna biblioteki z policją i SWATEM, Harris i Klebord popełnili samobójstwo. Pozostawili za sobą 13 ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych oraz złamane życie bliskich ofiar.
Zbrodnia ta cały czas fascynuje wiele osób na całym świecie. Obaj sprawcy zostawili po sobie pamiętniki oraz tzw. The basement tapes, taśmy wideo nagrywane głównie w piwnicy gdzie swój pokój miał Harris w których mieli oni pokazywać swój arsenał oraz ujawnić powody tej zbrodni. Taśmy jednak do tej pory nie zostały ujawnione opinii publicznej istnieje tylko transkrypt, który pozostawia wiele do życzenia.
Po Columbine zaczęła się ogólnoświatowa dyskusja na temat szkodliwości gier komputerowych, filmów, muzyki i Internetu.
Columbine do dziś przewija się popkulturze. Utwory nawiązujące do zbrodni wydał min. M. Manson i Nightwish. Gus van Sant nakręcił Słonia luźno opierając się o całą historię. Wydano również wiele książek o sprawie w tym wspomnienia matki Kleborda.
Pomimo że, później doszło do strzelanin w szkołach i na kampusach w których zginęło więcej ludzi niż w Columbine, to tragedia ze stanu Kolorado nadal pozostaje najbardziej znaną tego typu zbrodnią.

#columbine #columbinestuff #usa #ciekawostki #szkolnestrzelaniny
S.....s - Dzisiaj mija osiemnasta rocznica najsłynniejszej strzelaniny szkolnej w his...

źródło: comment_YGwOeneSp0twZ3guJ5kSrzyGB7GfVNMe.jpg

Pobierz
  • 24
@Sagitarius: W serialu Sons of Anarchy jest motyw luźno inspirowany tym wydarzeniem. Dzieciak z problemami, prowadzacy dziennik w któym maluje demoniczne istoty (sugestia że psychol) idzie do szkoły i rozpętuje strzelaninę uzywając tej samej spluwy (TEC9 zmodyfiowany do strzelania ogniem automatycznym).
@somebody: Oglądałem( ͡° ͜ʖ ͡°), fajny film, ale raczej Columbine nie było tutaj główną inspiracją. Sprawdź półamatorski Zero Day, oni mocno wzorowali się na tej masakrze.
@w_szafa: Oglądałem ale nie zwróciłem na to uwagi, dzieki.
@Makila: Czasami przeglądam, ale ja głównie siedzę na anglojęzycznym forum. Dzięki za poprawę nazwiska( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Jaracz_Joint: No siema, wzajemnie( ͡º ͜ʖ
@Sagitarius:

zaczęła się ogólnoświatowa dyskusja na temat szkodliwości gier komputerowych, filmów, muzyki i Internetu.


Francisco Pizarro - 5.000 Inków
Wład Palownik - 20.000 nabitych na pal
Idi Amin - 600.000 osób
Pol-Pot - ~10.000.000 osób
Hitler...
Stalin...
@hematemesis: Twój? Ja kiedyś myślałem nad sentencją Dylana z notatnika "The lonely man strikes with absolute rage", żeby sobie wydziergać ale za dlugie i mi przeszło heh
@Anarchius: Płyta ekstra, katuje ją od czasu do czasu tylko kawałki za krótkie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@voroshmitov: Po części racja, ale ja akurat należę do takich dziwnych osobników którzy lubią zagłębiać się w motywy i psychikę różnych