Wpis z mikrobloga

czy u was w regionie mówi się "zgodne pieniądze"? Byłem przekonany że to zwrot ogólnopolski a tu typ przyjechał na szkolenie z gdyni i jak mu chciałem dać "zgodne" to zapytał zgodne z czym XDDD
  • 287
  • Odpowiedz
to zapytał zgodne z czym


@Lrrr: no to nie jest zbyt bystry najwyraźniej ( ͡° ͜ʖ ͡°) Też się trochę zdziwiłem, kiedy usłyszałem takie sformułowanie po raz pierwszy, ale przecież od razu wiadomo o co chodzi.

to jak oddajesz dla kogoś


@DonTom: czyli na Podlasiu też się mówi "zgodne"? ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@MasterOfChaos: nie, no całe życie tak mówię a teraz czytam że to też regionalizm (pasowne).
Nic dziwnego że jak teraz mieszkam w wlkp i czasem powiem "O 6,50 Pani poczeka - mam pasowne!" to ekspedientki się dziwnie patrzą ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Lrrr Szczecin here. U nas zasadniczo polszczyzna zbliżona do literackiej, brak gwary. Po naszemu będą odliczone, wyliczone. Co ciekawe, kiedy studiowałam koleżanki myślały, że przyjechałam gdzieś ze Śląska, bo mi się zdarza mówić chycić, zaś używam na dwa sposoby. Koleżanki mi kiedyś całą litanię przedstawiły moich dziwnych wyrażeń, m.in: ciepnąć coś w kąt coby na złość komuś zrobić bajzel. Dla mnie to zupełnie normalne, a okazało się, że to jednak jakieś
  • Odpowiedz
@udgz u nas to naprzemiennie się mówi siatka, zrywka, jednorazówka, foliówka, reklamówka (chociaż to bardziej w stosunku do tych dużych z mocnego plastiku, bardzo kolorowych)
  • Odpowiedz
szmula

cynki


@Dorciqch: nie znam tych słów xD a ciepać, bajzel to jest typowo hanysowa mowa więc ślunsk. Nie ma regionów bez gwar, dialektów.
  • Odpowiedz
@Lrrr szmula to fajna laska a cynku to eleganckie buty. I ponoć te dwa są nasze szczecińskie, ale podejrzewam, że to też skądś naleciało. U nas gwary ani dialektu nie uświadczysz, raczej miks gwar i dialektów z całej Polski (wiesz, historia, ziemie odzyskane i te sprawy)
  • Odpowiedz