Wpis z mikrobloga

1062932 - 105 = 1062827

Dzisiaj pojechałem tropem Tadeusza Kościuszki, oraz "zaliczyłem" kolejną przedpotopową #kapliczki #kapliczkiboners :)
Miejsca są oznaczone (czasowo) w opisie na YT.

Najpierw chciałem zweryfikować istnienie cmentarza, który jest widoczny na starej mapie WIG, niestety w pobliżu miejsca była prywatna posesja i dom (niewidoczny jeszcze na zdjęciach satelitarnych), więc odpuściłem. Następnie pojechałem sprawdzić mogiłę wypatrzoną kiedyś na mapie TOPO. Okazało się, że to zbiorowa mogiła 7 Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II WŚ.

Następnie udałem się do Tadeuszowa i Kościuszkowa:) Te sąsiednie wioski zostały nazwane na cześć Naczelnika, który ponoć przebywał w tych okolicach w 1794. Dalej okazały buk, pod którym, wg legendy, Kościuszko miał wypoczywać. Jednak wiek drzewa szacowany jest na 180 lat, więc raczej wtedy jeszcze nie rósł. Drzewo robi duże wrażenie, trochę się go naszukałem:)

Następnie kolejna, przedpotopowa (dosłownie) kapliczka, bo pochodzi 1648 roku. Co ciekawe, wcześniej stała gdzie indziej - we wsi Piotrowice. Niezwykłe, że przetrwała do naszych czasów, mimo przemieszczenia oraz incydentów typu: podkopywanie kolumny w celu odnalezienia ukrytego skarbu (okres przedwojenny):) Wtedy kolumna runęła, ale szczęśliwie została odbudowana, choć bez jednego segmentu. Kilka lat temu już ją mijałem po drodze, ale chyb nie zwróciła mojej uwagi. Chyba często mijamy takie obiekty bez większej refleksji. Jak widać nie raz takie kapliczki mają bardzo ciekawą i bogatą historię. Wiem, czasami trudno do nich dotrzeć niestety.
Niedaleko jest młyn nad Pacynką.

Dalej przez Antoniów. Mirki znajo historię Marianny Dolińskiej? Akurat sobie przypomniałem... Wydarzenie było ponoć upamiętnione krzyżem, ale swego czasu nie udało mi się dokładnie zlokalizować opisów z miejscami na mapie.
W każdym razie docieram do Źródełka św. Jana - bardzo fajne miejsce. Chyba niedawno uporządkowane, bo wszystko świeże. Wrażenie zrobił kamienny orzeł tuż przy źródle.
I to by było na tyle:)

W tym tygodniu to już 198km!
#rowerowyrownik #100km

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

brachistochrona - 1062932 - 105 = 1062827

Dzisiaj pojechałem tropem Tadeusza Kościus...
  • 6
  • Odpowiedz