Wpis z mikrobloga

Hej hej, mam #pytanie, a właściwie kilka, do mirków na #emigracja w #londyn. Dostałam propozycję pracy w Londynie i jak dobrze pójdzie (i o ile się zdecyduję), to możliwe, że latem będę emigrować. Chciałam sie jednak wczesniej zorientować w sytuacji mieszkaniowej, cenach itd., co by sobie wszystko przekalkulować. I tu moje pytanie - na jakich stronkach najlepiej szukać mieszkań/pokoi (dodam, że przeprowadzałabym się z koleżanką, więc najchętniej wynajęłybyśmy dwupokojowe mieszkanie), na co zwracać uwagę, czy lepiej przez agencje czy nie, jakie dzielnice warto brać pod uwagę (firma ma siedzibę w Westminster). Będę wdzięczna za wszelkie cenne porady :)
  • 24
@niematakiegonumeru: szukaj mieszkan na zoopla i spare room. mialem pokoj na victoria za 700 funtow miesiecznie (z rachunkami). moim zdaniem to lepsze rozwiazanie, niz wyjezdzac za miasto (o ile robote masz w centrum oczywiscie). koszty zycia to zaleznie od tego jak sobie radzisz mysle 200-400 funtow przy gotowaniu samodzielnym. bilet miesieczny na podstawowe 2-3 strefy chyba to kolo 135 funtow. abonament telefoniczny place 35 funtow. to chyba tyle :) jestem w
@niematakiegonumeru: mieszkanie czy pokój? W tłoku czy w ludzie? W centrum czy na obrzeżach?
The salary calculator pewnie już znasz?
Zioła, rightmove, prime location. Miejsca na wynajem zazwyczaj znikają w mniej niż 24h od wystawienia.
Jeśli myślisz, co że jest drogo, pomnóż to przez pierdyliard. Jest w płytę bardzo drogo.
@niematakiegonumeru: wynajem pokoju w Tottenham to koło 600 funtów, takiego godnego. Ja zaczynałem w pudełku na buty za 350. Mieszkanie 1000 plus, plus rachunki i podatek. Najlepiej mieć kogoś znajomego i na spółkę wynająć. Jeśli jesteś singlem.
Ja mam rodzinę. 2000 miesięcznie kosztuje mnie mieszkanie dwusypialniane w średnim moim zdaniem standardzie. Większość znajomych mieszka jednak w niższym.
Wołaj jak będziesz podawać więcej info. Wiele nie znam, ale może to co znam
@tptak: Dzięki za info. Szukałabym czegoś razem z koleżanką, oczywiście wolałybyśmy raczej oddzielne pokoje mieć, najlepiej jakieś małe 2-osobowe mieszkanko. Praca jest w Westminster, fajnie by było, gdybyśmy nie musiały dojeżdżać ponad godzinę, no ale pewnie im bliżej tym drożej. Na dniach się pewnie dowiem jaka stawka, po jakimś wstępnym riserczu obstawiam, że może to być plus minus 2500 funtow na rękę, ale to tylko moje gdybanie w tym momencie. Pytanie
@niematakiegonumeru: a ja polecam Londyn i sadze ze dobrze robicie ze emigrujecie tutaj. Nikt chyba jeszcze nie wspomniał o gumtree - da sie znaleźć perełki. Jeżeli westminster to może gdzieś na wschodzie, stratford, West ham, canning town, wsiadasz w pociąg Jubilee line i za 20 minut jesteś na westminster.
@niematakiegonumeru: mieszkanie w miare dobrym standardzie 1600-1700 z rachunkami i councilem. Jak duzo nie jesz to ze 150 na zywnosc. Czyli takie podstawowe koszty ok 1000 na glowe. Entry level mysle ze bedziesz zarabiac jakies 1500-1700 na reke. Jak mieszkasz teraz w nowym budownictwie albo w mieszkaniu o wysokim standardzie to mozesz byc lekko w szoku po przeprowadzeniu sie do uk.
Moje wyobrażenia jednak okazały się baaaaardzo optymistyczne i mogłabym liczyć na 25-27k, co daje jakieś 1600-1800 miesięcznie na czysto. Co po wszystkich opiniach, jakie przeczytałam tu i poza wypokiem nie brzmi zbyt optymistycznie ;p Więc chyba nie jest to zbyt dobry deal...
@niematakiegonumeru: najpewniej podadzą Ci wypłatę brutto rocznie, więc tutaj: http://www.netsalarycalculator.co.uk/ możesz zobaczyć ile to +/- jest.
Dolicz jeszcze, że przy wynajmie mieszkania na 'dzieńdobry' (nie wiem czy zawsze ale chyba często) zapłacić pośrednikowi 6 miesięczną kaucję(nie wiem zcy jemu czy właścicielowi ale wiem, że trzeba trochę wyłożyć). Poza tym nie jestem też pewien czy osobom bez histori mieszkania w UK 'od tak' wynajmą mieszkanie(w tej kwestii mogę się mylić ale warto