Wpis z mikrobloga

#wykopki poratujcie!
Mam problem z #linux #debian. System świeżo zainstalowany - zawiesza się. Czy to coś robię, czy nie, co jakiś czas, losowo się zawiesza, nic się nie da zrobić oprócz wduszenia przycisku do wyłączania aż się wyłączy. Dzieje się tak zwłaszcza, przy restartowaniu, wyłączaniu itp.
Lapek:
MSI GE70, I5 4200U,
8 GB RAM,
karty integra: Intel HD 4600, dedyk: GE760M

Nie mam już bladego pojęcia o co c'mon, a siedzę nad tym już drugi dzień.
  • 27
Właśnie jeszcze większym problemem jest to, że podczas zwiechy, ctrl alt F1 nic nie daje, brak reakcji. Wcześniej na lapku był windows i problemów nie było, więc wykluczam sprzęt, bardziej sterowniki.
Właśnie mam wersję stabilną, a już po instalacji trafiłem na informację, że lepsza byłaby testowa. W takim razie przeinstaluję, tylko teraz pytanie - mam na lapku dwa systemy, i korzystam z gruba linuxowego, jak to sprytnie odinstalować, żeby Windows się bootował?
@pepepanpatryk: to może być problem z nouveau, jest tam sporo errorów z nim związanych. Mógłbyś może sprawdzić czy problem powtarza się przy własnościowym sterowniku?

No i na desktopie używaj Debiana Testing, bo Stable jest przeznaczony na serwery, a Testing na desktopy. Po prostu może Tobie nie obsługiwać jakiegoś nowszego sprzętu.

Nie musisz pobierać nowego obrazu Debiana żeby przejść na Testing, po prostu zrób sobie "apgrejda".
Tutaj masz napisane jak to zrobić:
@pepepanpatryk: swoją drogą testing jest uznawana za niestabilną tylko w środowisku serwerowym (bo na serwery przeznaczona jest stable), ale na komputerach jest uznawana przez wszystkich włącznie z opiekunami Debiana za stabilną. W końcu testing to next-stable (kolejna stabilna). To niestety trochę mylące. xD
Prawie się wszystko pobrało ale...brakło miejsca ;/ Tak że muszę troszkę zamieszać gparted.
Jak w ogóle sobie najlepiej rozdzielić miejsce na poszczególne partycje mając 100GB do dyspozycji? Bo przyznam szczerze, że zazwyczaj to dawałem z automatu do przydzielenia, ale teraz chciałbym trochę dłużej na linuxie zostać i chciałbym to mieć dobrze zrobione :)