Wpis z mikrobloga

Miałem mieć pytanie, ale już sam sobie odpowiedziałem, wyjaśnienie na końcu gdyby ktoś też miał taką zagwozdkę. Jedziecie drogą z pierwszeństwem samochodem C z rysunku na wprost. Samochody A i B chcą skręcić w lewo, samochód A przejechał przez pasy i czeka na skrzyżowaniu na możliwość skrętu w lewo ustępując pojazdom jadącym z naprzeciwka. Samochód B również chce skręcić w lewo, ale nie ma więcej miejsca za pasami więc czeka przed. Pytanie brzmi: czy jako samochód C w takiej sytuacji należy stać obok samochodu B przez cały czas aż ten zacznie ruszać pomimo faktu, że na przejściu dla pieszych nikogo nie ma?

Art. 26. 3. Kierującemu pojazdem zabrania się:


1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim , z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;


Wyjaśnienie:

Kluczowy jest tutaj pkt 2), który odnosi się tylko do sytuacji, gdy pojazd zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Jeśli zatrzymał się w innym celu (czekając na możliwość wjazdu na skrzyżowanie) to taki pojazd można ominąć.

#pytanie #prawojazdy #motoryzacja
źródło: comment_FGNlDPbYbfwzcJaC9NyRXRlmSyhIxcco.jpg
  • 9
@trq: no ale nie wiesz czemu to auto stoi przed pasami, więc i tak musisz zwolnić mocno. Może stać bo nie ma miejsca, a może bo kogoś puszcza. Pan Dworak o tym mówił ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@trq: nie wpadłbym na to żeby stać i czekać przed przejściem aż lewy pas skręci. Według twojej zagwozdki gdy zatrzymasz się obok B powinniście stać już tam do usranej śmierci bo kto miałby ruszyć pierwszy żeby nie ominąć tego stojącego obok? Owszem zawsze w takiej sytuacji zatrzymuję się i upewniam, że nikt nie przechodzi przez przejście, ale żeby stać i czekać?
@Stragan: no właśnie głupie to trochę, ale wychodzi, że ruszyć jednocześnie :D mam po prostu wyczulenie przy przejściach dla pieszych i się zastanawiałem czy można sobie tak po prostu kogoś ominąć