Wpis z mikrobloga

Majsterkujace Mirki... w jaki sprzet do #spawanie najkorzystniej zaopatrzyc sie na sam poczatek? Oczywiscie spawarka elektrodowa wchodzi tylko w rachube na podworkowe zabawy. Poza tym jakie narzedzia dookola spawania sie przydadza? Szczotka druciana, kombinezon z maska (jaka maske polecacie?), mlotek, szlifierka katowa z odpowiednimi tarczami, elektrody, duze kombinerki do przytrzymywania ruchomych czesci. Cos jeszcze?

Chcialbym na poczatek pospawac wozek dwukolowy do transportu roznych czesci, dlatego chyba trzeba byloby jeszcze poinwestowac w wiertarke z wiertlami do metalu, bo ciac metal moge sama szlifierka z odpowiednimi tarczami, prawda?

#masjterkowanie #diy #warsztat #narzedzia
  • 49
@gastarbeiter: się nie znam (raz w życiu chciałem coś sam pospawać spawarką szwagra i okazało się, że mój agregat nie jest w stanie jej napędzić), ale wiem, że jak maska to tylko taka z autościemnianiem (200PLN+ w Casto) bo takie trzymaczki jednoręczne to se w dupe można wsadzić, szczególnie jeżeli spawa amator (półbiedy jak nie trafisz prętem w cel, gorzej jak se oczy naświetlisz).
@gastarbeiter: ja kupiłem swoją pierwszą spawarkę elektrodową 12 lat temu, najtańszą na allegro (tyle miałem hajsu) czyli 149cbl. Osłuchałem się tyle gadek w stylu PANIE TO NIE BEDZIE, TO INO SMARKA itp, do porzygu. I co? Spawarka dalej działa, wymieniłem jedynie klemę i chwyt elektrody, wyspawała naprawdę ogromne ilości elektrod, ogarnąłem na niej spawanko na całkiem niezłym poziomie, a przy odrobinie techniki robię przetop nawet na 5mm stali.

@gastarbeiter: Na takim, żeby mi nie sklejało i nie przepalało - wszystko zależy od grubości materiału, grubości elektrody i np tego czy masz dobrą masę. Jak mi pali to skręcam i sprawdzam, i tak do skutku, jak smarka to odkręcam i sprawdzam - dojdziesz do wprawy i nie będziesz patrzył na wskazówkę tylko na łuk i spoine :)
@gastarbeiter: oglądaj się za inwerterami spawalniczymi. Są malutkie, tanie, bardzo łatwo nimi zajarzyć i utrzymać łuk, a do tego często można dołożyć przystawkę i spawać metodą tig.
Nie bierz pod żadnym pozorem zwykłego transformatora tylko się #!$%@?ć będziesz.
@gastarbeiter: chciałbym Ci polecić maskę (marka chyba sherman) koszt ponad 200zł, ale ma tyle regulacji i tak łatwo wymienną przednią szybkę, że warto. Wcześniej kupiłem też samościemniającą ale miała 2 sensory i brak regulacji ściemniania. Wywaliłem bo doprowadzała mnie do szału. Ta o której mówię, ma płynnie regulowane zaciemnienie, regulowaną czułość (dobre przy tigu na małym amperażu), aż 4 sensory światła oraz przełącznik spawanie/szlifowanie.

Komfortu pracy jest dla mnie najważniejszy i