Wpis z mikrobloga

#autocad #studbaza troche #matematyka ale bardziej #geometria #techbaza #zagadki

Mirki mam trzy okręgi, a właściwie to trajektorie ruchu punktu po okręgu. Chodzi o to, żeby geometryczny środek odcinka leżał na środkowym okręgu, a dwa pozostałe równe końce o znanych wymiarach leżały na odpowiadających sobie okręgach. Ktoś ma pomysł jak i czy się tak w ogóle da zrobić?? Doraźnie poradzilem sobie dokładając kartkę papieru z zaznaczonymi odległościami i smyrając po ekranie, ale może da się to zrobić sprytnej z większą dokładnością...
lancabezdomnego - #autocad #studbaza troche #matematyka ale bardziej #geometria #tech...

źródło: comment_3Q5wVlVpiaKdsDUoshME3phzNOgT4up8.jpg

Pobierz
  • 24
@lancabezdomnego:
Z tego co piszesz trudno cokolwiek zrozumieć. Jeśli jednak dobrze zrozumiałem to zrobiłbym to tak (mogą być nieścisłości, bo dawno nie używałem autocada):
-ustawiasz w opcjach wykrywanie końca odcinków, osi symetrii i kątów prostych
-rysujesz odcinek o zadanej długości
-ustawiasz kursor na przecięciu z osią symetrii i rysujesz odcinek prostopadły o dł. Promienia okręgu, tak samo na końcach odcinka.
-rysujesz okręgi o środkach wyznaczonych przez końce wcześniej narysowanych odcinków i
@Stanley_K: Współżędne środków okręgów ich promienie i długość odcinka. Chodzi o współrzędne dwóch końcy kreski tak aby jeden leżał na okręgu lewym, prawy leżał na okręgu prawym a geometryczny środek odcinka na okręgu środkowym, tak żeby się wymiary odcinka zgadzały.
@lancabezdomnego:
-polecenie na narysowanie okręgu o środku o współrzędnych x,y i promieniu r
-rysujesz odcinek łączący środki okręgów zewnętrznych
-rysujesz prostopadłe do powyższego odcinka
-łączysz odcinkiem punkty przecięcia prostopadłych z okręgiem
@lancabezdomnego: Zauważ, że okręgi (wg twojego pierwszego rys w paincie) mają środki leżące na jednej prostej, jeśli okrąg o środku w (0,0) będzie większy (nie podałeś promieni) to nie istnieje odcinek styczny do wszystkich3 okręgów.

Podaj mi promienie to może uda mi się odpalić autocada na laptopie i narysować coś zanim wyczepie się bateria.
@lancabezdomnego: z rysunku w paincie nie wynika że promienie są znane, a przecież są. Poza tym inne dane wpisałes w paincie a inne masz w zadaniu, a przecież nie dla każdych założeń sytuacja jest możliwa.