Wpis z mikrobloga

Ze smartfonów i tabletów korzystałem niezmiernie rzadko, ot tylko do dzwonienia i czytania książek, więc sorry jeśli odkrywam amerykę. Ostatnio kupiłem nowy telefon i po odkryciu, że mogę nim nawet sterować telewizorem, zacząłem go używać absolutnie do wszystkiego i to co rzuciło mi się w oczy, to wsadzanie najważniejszych przycisków u góry ekrany. Na stronach internetowych i aplikacjach menu ma się zawsze wysoko, nie ma opcji, trzeba użyć dwóch rąk w przypadku większego telefonu albo trochę się nakombinować.

Dlaczego tak jest? Wydaje mi się całkowicie oczywiste, że to wszystko powinno być u dołu. Z punktu widzenia webdeva nie widzę żadnego "ale" tłumaczącego dlaczego nadal ładuje się to u góry, nie mówię o desktopach bo to rozumiem, ale strony mobilne czy aplikacje - no idea. A przecież te technologie smarfonowe mają już swoje lata, standardów nie wymyślają debile. Tak wiec dlaczego?

#programowanie #webdev #android #design
  • 8
@spike200: @grzesiek123321: @Fastboot:
1. To, że łatwo się dotyka na telefonie może generować missclicki w znacznie większej ilości.
2. Kwestia przyzwyczajenia. Zmiana hamburgera nie ma sensu nawet przy lepszych rozwiązaniach, bo hamburger stał się symbolem menu. Jego popularność dała mu +15 do UX i póki co przeważa to zalety konkurencji. Przyzwyczajenie jest ważnym elementem UX.
@xDrope: Nie widzę tu żadnego problemu, hamburger menu ma swoje własne zadanie - chowanie wielu przycisków w jednym miejscu. Jest dużo fajnych alternatyw, ale nie będę się do tego przyczepiał na siłę, bo wybierając między wieloma elementami i tak pewnie chwycę telefon w obie dłonie. To i tak odchodzi do lamusa, wiekszosc apek i tak obsługuje gesty zamiast klikania ikony.

Ale szukając muzyki na YT czy nawet w google, kliknąłbym na
@spike200: A teraz spójrz z perspektywy wydawcy. Wrzucić coś lepszego i nowego, gdzie część ludzi będzie się gubić czy zostać w starej, ale stabilnej konwencji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@xDrope: Zgubiłbyś się, gdybyś miał hamburger menu niżej? Zgubiłbyś się gdyby ikona lupy znalazła się na dole, an ie na górze? Nie jestem mistrzem wczuwania się w inne osoby, ale stawiam flachę, że nie ma na to bata. Wiem, że każdemu wydaje się że jest inteligentniejszy niż reszta społeczeństwa, ale to tylko bardzo miła iluzja. Każdy kliknie w lupę chcąc coś wyszukać, niezależnie od położenia. Z hamburger menu jest tak samo,
@spike200: Umieszczenie menu, wyszukania itd. w części hard eliminuje missclicki. Menu wcale nie jest najważniejszą częścią wyświetlanego obrazu. To zawartość ma być priorytetowa i łatwo dostępna a nie interfejs.
Kiedy chcesz przejść do innej strony/zakładki to często zastanawiasz się, bierzesz telefon w obie ręce aby dokonać wyboru, zawartość przeglądasz szybko, ma być wygodnie i ze względu, że czytasz z góry do dołu to ważne jest abyś nie był ograniczany jakąś dolną