Wpis z mikrobloga

Eternithaus wg. projektu Paula Baumgartena,

Wybudowany na wystawę Interbau'57. Budynek został wybudowany na osiedlu Hansaviertel jako część większej całości wcielającej w życie koncepcje architektury modernizmu jako prospołecznej i zapewniającej zdrowe warunki życia. W warstwie koncepcyjnej Baumgarten czerpie z idei m.in. Le Corbusiera. Budynek posiada okna wstęgowe i tarasy usytuowane na poziomie dachu. Ściany nie pełnią funkcji nośnej przez co architekt może w zasadzie dowolnie kształtować elewację budynku. Eternithaus mieści 7 dwupoziomowych apartamentów na parterze jest część usługowa ( oryginalnie była tam zaplanowana sala wystawowo - wykładowa na 100 osób )

Podjęcie zlecenia oznaczało dla mnie wzniesienie siedmiu dwupoziomowych mieszkań w południowej części Hansaviertel w formie odpowiednio według mnie podkreślającej to położenie. Powiedziałem sobie, że nie powinno zostać zbudowane dwupoziomowe mieszkanie, lecz domki jednorodzinne, które nie spoczywają jednak na poziomie gruntu, gdyż niemożliwa wydawałaby mi się wówczas swobodna piesza komunikacja w Tiergarten. Wydawało mi się zatem racjonalne postawić dom na podporach i dać lokatorom ogród na dachu, który zajmowałby całą głębokość domu, aby można się było delektować od południa spokojnym Tiergarten, a od północy widokiem na nową część Hansaviertel


Obecnie Eternithaus wciąż pełni funkcję mieszkalną.

#architektura #modernizm #berlin
kyloe - Eternithaus wg. projektu Paula Baumgartena, 

Wybudowany na wystawę Interba...

źródło: comment_DJKhdV1Q8elrtaGYN4lQO1gIYqDZXKfI.jpg

Pobierz
  • 4