Wpis z mikrobloga

@dawidpotok: Tylko że to nie jest przyczyna, a motywacja do wspominania. Tak jak przyczyna odczuwania miłości nie jest przyjemność która ona powoduje, a kwestia uwarunkowań które maja na celu spłodzenie potomstwa i jego wychowanie.
@gadsh: Odnoszac sie bezposrednio do pierwszego wpisu: wg mnie nostalgia pelni wlasnie funkcje dawania przyjemnosci. Nie mozna przeciez powiedziec, ze nostalgicznym wspomnieniem jest na przyklad to, ze kiedys sie potknalem i przewrocilem. Z samej definicji nostalgii wynika, ze wspominamy mile chwile, a te kazdy chcialby przezywac ciagle.

A jesli chodzi o czysto chemiczna przyczyne odczuwania tego, to wydaje mi sie, ze nie mamy jeszcze na to odpowiedzi.
@dawidpotok: Nie jestem ewolucjonistą. Ale wydaje mi się że osoby które nie odczuwają nostalgii powinny mieć przewagę nad tymi którzy nostalgię odczuwaj. Sama nostalgia ( w taki prosty sposób patrząc) raczej ograniczać ludzi widać to na przykładzie (moim zdaniem) osób które np. głosują wyborach, bo chcieli by żeby było tak jak kiedyś, co często bywa irracjonalne.
Jednak powszechność zjawiska wśród ludzi jakim jest nostalgia każe mi skłaniać się do poglądu że