Wpis z mikrobloga

@berti: Dzisiaj oglądałem i właśnie rozkminiam czy próbować się przestawić na stopy równoległe. Niby mocno skręconych stóp nie mam i kolana nie bolą ale może warto zadbać na przyszłość.
  • Odpowiedz
@berti: W ciele idealnym stopy idealnie równolegle. A że nikt nie jest idealny... Ja przy stopach ustawionych równolegle, nie dość, że ledwo robię pół przysiad to jeszcze czuję spore skręcenie w stawie kolanowym. Brzmi mało logicznie ale tak jest.
  • Odpowiedz
@Fiver: kiedyś po prostu spróbowałem wiedząc, że mam ogólnie dobrą mobilność i jestem w stanie to zrobić. To było tak, ze nagle dostajesz takiego kopa i jesteś w szoku jak o wiele bardziej taka pozycja jest stabilna i silna. Kilka treningów, mózg się nauczył i nie chcę już siadać inaczej :-)
  • Odpowiedz
@Karol191: nie, to dokładnie odwrotnie - efekt słabych pośladków

Biorą w tym udział dwa mięśnie. Pośladkowy wielki i gruszkowaty. Pośladkowy wielki powinien być głównym stabilizatorem. Ale ponieważ cały dzień siedzimy to ten mięsień jest słaby. Aby utrzymać stabilność mocniej włącza się mięsień gruszkowaty. Problem jest taki, że jego funkcją jest również rotacja biodra. Więc jednocześnie oprócz stabilizowania skręca kość udową do zewnątrz.
Drugi problem z tym związany to rwa kulszowa. U
  • Odpowiedz
@jezyk123: czujesz, bo jesteś przyzwyczajony. To tak jak z barkami. Każdy ma jeden niżej, ale jak wyrównasz, to będziesz się czuł dziwnie.
Myślę, że możnaby nad tym popracować jak masz półroczny zapas cierpliwości :)
  • Odpowiedz
@berti: dr Biernat mówi jaka jest zdrowa pozycja ale nie koniecznie najlepsza do dźwigania. 3:05 mówi, że więcej można dźwignąć przy rotacji zewnętrznej. Uważa również, że nie powinno się stosować butów ciężarowych ale jednak sam w nich dźwigasz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@wowowo: chyba jest wyraźnie zaznaczone że to zależy od tego czy robisz przysiad pod wynik, czy jako ćwiczenie pomocnicze dla innego sportu.
  • Odpowiedz
  • 0
@wowowo dwie rzeczy dają dodatkową korzyść jeśli chodzi o ciężar - podniesiona pięta i lekka rotacja. Biorę to pierwsze żeby dźwigać trochę więcej. A rozstaw taki żeby układ ruchu był zdrowy. Mam też to o czym również wspomina czyli bardzo dobrą kontrolę rotacji zewnętrznej w ustawieniu równoległym. Kolana nigdy nie schodzą mi do środka przy dużym ciężarze. Technicznie dokładnie tak samo robię przysiad z pustą sztangą jak i nieudane podejście do maksa.
  • Odpowiedz
  • 0
@berti Dr Biernat stwierdza jedno, to jak siadamy, i jaki powinien być rozstaw stóp zależy od naszej budowy ciała. Jest to kwestia bardzo indywidualna, plus to jakie są nasze priorytety. Dlatego filimik ten powinien być doczepiony do naszych podstawowych.
  • Odpowiedz
@delyew: bzdura - jest możliwe dla każdego, tylko wymaga innej pracy mięśni

przyczwyczailiśmy się do siedzenia, zaniedbaliśmy swoje ciała - znam mnóstwo osób po 50-tce, które siadają słynne ATG bez żadnej rozgrzewki mając stopy złączone z zachowaniem idealnie prostych pleców
  • Odpowiedz
@wowowo: oczywiście, że jest różnica między rekordem w siadzie, a między treningiem nóg

ale o tym wspominał już McGill obserwując ciężarowców - najgorsze i niekorzystne dla nas dźwignie ułatwiają znoszenie dużych obciążeń zewnętrznych - ale to ma już mało wspólnego ze zdrowiem
  • Odpowiedz
@delyew: budowa miednicy uniemożliwi ci jedynie głęboki przysiad ATG - ale każdy zdrowa osoba usiądzie równolegle poniżej kąta - ale to już jakaś mania z tym siadaniem ATG - a potem marudzenie, że lędźwiowy boli, że nie czują pośladków na zejściu itp
  • Odpowiedz