Wpis z mikrobloga

Czesc, z uwagi na to ze popsul mi sie samochod i odbieram go dopiero w srode. A tygodniowo robie tysiunc kilometrow to mam kilka wolnych dni na robienie roznych dziwnych rzeczy zeby zabic nude. Dzis zaczalem robic schaba dojrzewajacego. Beda dwa rodzaje, jeden w ziolach z czosnkiem, sala, pieprzem a drugi z chili, czosnkiem, sola i pieprzem. Schab obralem i umylem, wymieszalem w przyprawach i odlozylem na 5 dni do lodowki celem wyciagniecia wilgoci i zamarynowania go. Kazdego dnia bede wylewal sok ktory wyszedl ze schabu oraz dosypywal/wymienial przyprawy. Nastepnie przez 2 tyg bede go obsuszal w rajstopie i potem po wymianie rajstopy jeszcze tydzien - dwa obsuszal. Bede pod tagiem #schabsuszony publikowal fotki z kazdego dnia ;) #kuchnia #gotowanie #motoryzacja #gotujzwykopem
Pobierz Sloneczko - Czesc, z uwagi na to ze popsul mi sie samochod i odbieram go dopiero w sr...
źródło: comment_0RpuXePmCNPwaLwjMg5ABgjInyiVFJEF.jpg
  • 10
@gorfag: zasadniczo nie jest to skomplikowane i cały bajer polega na tym, żeby wodę i wilgoć która znajduje się w schabie zastąpić esencją i smakiem przypraw. Schab marynujesz w przyprawach (dowolnych) w lodówce przez 5 dni. W tym czasie mięso nieco się skurczy i odda wilgoć jaką ma w środku i przejdzie smakiem przypraw. Następnie aby przyspieszyć proces obsuszania i oddawania wilgoci. Obtaczasz go w przyprawach i zawijasz w pończochę i
@Sloneczko: Robię inaczej :
umyty schab osuszam ręcznikiem i obsypuję cukrem.
wstawiam do pojemnika z kratką , tak aby schab nie leżał w płynie ,który z niego wycieka.
Całość ląduje w lodówce na 2 dni.
Po tym czasie ściagam resztki cukru i obsypują solą ( ja robię mieszankę 50/50 sól/peklosól)
Tak przygotowany schab znów do lodówki w pojemniku z kratką na 1 dzień.

Następnie czas na przyprawy : ściagam resztki soli
Pobierz o.....o - @Sloneczko: Robię inaczej :
umyty schab osuszam ręcznikiem i obsypuję cukr...
źródło: comment_16zQ5oGV9kYrXc4xFFSgHHeb6VsLa8jA.jpg
@oliho: oooo, smacznie wygląda. Wiem, ze można z tym cukrem jeszcze kombinować i wówczas czas suszenia się skraca jednak całość absorbuje jednak słodkość a to chciałem pominąć, niestety oczywiście kosztem czasu przygotowania. Dobrze, że napisałeś o tej kratce, będę musiał coś wykombinować. Widziałem na YT jak robią to nie kładą kratek tylko odlewają tą wodę ale pomysł z kratką jest lepszy. A myślisz, że np kratkę mogę zastąpić ręcznikiem papierowym? Że
@Sloneczko: nie próbowałem z ręcznikami. pierwszy raz jak robiłem i nie miałem jeszcze żadnego naczynia do tego to z patyczków do szaszłyków i nitki skleciłem coś na kształt kratki ,która położyłem na małym talerzyku . schab leżał na kratce ,ale nie miał styku z tą wodą ,która z niego wyciekła.
Co do słodkiego posmaku - nie stwierdziłem . Cukier służy tylko do szybszego wyciągnięcia wilgoci .