Wpis z mikrobloga

Cześć Wszystkim w to piękne sobotnie popołudnie.
Jakiś czas temu zadałem pytanie o kurs tworzenia stron i dostałem satysfakcjonującą odpowiedź od użytkownika @sssabae - za co serdecznie jeszcze raz dziękuję.
Po wstępnej analizie materiału oraz ćwiczeniach praktycznych liznąłem trochę tematu i jestem bogatszy o pewną wiedzę. Po tych kilku dniach poznawania frontend'u naturalną reakcją mózgu jest pytanie - co dalej (przy założeniu że w planach ma się stworzenie witryny opartej na jakiejś bazie danych). Główny problem mam z wyborem języka służącego do obsługi wszystkiego co związane z backendem. Zgodnie z powyższym, z racji OGROMU dostępnych informacji i materiałów, proszę o kilka wskazówek mogących nadać kierunek mojej dalszej edukacji (przede mną najtrudniejsze - wiem o tym), mając na uwadze poniższe:
- nie chcę wiązać przyszłości z pracą programisty. Moim głównym celem jest nabranie umiejętności tworzenia stron internetowych o funkcjonalności m.in. dodawania i wyszukiwania danych zawartych w bazie. Powiedzmy, że z podobną funkcjonalnością co serwis blablacar.
- z lektury wynika, że dla małych i średnich biznesów w zupełności wystarcza PHP, ale opinie takie powodują lawinowy wysyp komentarzy typu: "w 2016 roku lepszy python/c#!" , "ciężka składnia!", "poważne serwisy nie są oparte na PHP!".
- większość pytań zadawana jest w kontekście potencjalnych zarobków w przyszłej pracy - dla mnie nie ma to żadnego znaczenia,
- są też komentarze - spróbuj wykonać jakiś projekt w X, potem w Y i wtedy wybierz co Ci bardziej odpowiada - ok nie ma problemu, ale czy może odrzucić już np PHP z racji wymierania / potencjalnych problemów technicznych przy rozbudowaniu strony w przyszłości.

Wszędzie czytam o zespołach programistów, speców od font i back endów i zaczynam zastanawiać się czy jest wykonalne wykonanie dobrej strony samodzielnie. Nawet jeżeli ciężko będzie osiągnąć cel pytanie pozostaje aktualne: jaki język w 2017 do obsługi baz danych? Za wszelkie wskazówki wielkie dzięki!
#webdev #webdesign #stronywww
  • 10
1. Da się samemu zrobić stronę jak blabla, jednak jest to nieopłacalne. Samemu stworzysz prędzej prototyp niż MVP. Problemami są zabezpieczenia, skalowalność (podobno node na tym kuleje) i inne bzdety.

2. Jak już musisz chociaż do prototypu to stacki MEAN najlepiej 2 lub MERN. MEAN2 to Mongo Express Angular 2 Node. To drugie zamiast node ma reacta. Zrobisz nawet na tym jakieś małe MVP, ale właśnie skalowalność produktu kuleje bardzo. Niekoniecznie będzie