Wpis z mikrobloga

@nachuyamitachata: tak jak napisał @wojtek_bez_portek ja to widziałem w programie gdzie weryfikowali ile metanu produkuje krowa w zależności od karmy. Bo jak się okazuje krowy mocno wpływają na efekt cieplarniany bo produkują porównywalne ilości metanu co niektóre fabryki no oczywiście nie jedna krowa :).
@nachuyamitachata: @wojtek_bez_portek: ja bym dodała jeszcze że dzięki kaniulom (przetokom) można badać strawność nie tylko w całym układzie pokarmowym jak w przypadku analizy kału ale w poszczególnych jego odcinkach. No i można sprawdzić czas trawienia różnych pasz na poszczególnych odcinkach :) Do przetoki żwaczowej raczej nie stosuje się woreczków, ponieważ próbkę można pobrać bezpośrednio nawet ręką (dziura jest wystarczająco duża), chyba że na zasadzie wsadzenia woreczka do żwacza i otrzymania
@dysia oceny użytkowej znaczy? Szanuję, bo bydlo to skomplikowana sprawa, więc potrzebna duża wiedza :) no i różowy pasek to dość niespotykany widok przy krowie, także tym bardziej :D

Ano tak, studiuje i celuje właśnie w bydło i ogólnie gospodarskie. Kotki i pieski są dla mięczaków :D
@wojtek_bez_portek: ja skupiam się na uzytkowosci mlecznej i prowadzeniu dokumentacji hodowlanej, ale specjalizuję się w żywieniu :)

A kotki i pieski są dla cieniasów, nie ma to jak zwierzęta gospodarskie :D
@dysia: za specjalizacje w żywieniu to już w ogóle podziwiam, bo to co tam się dzieje w tym żwaczu z BTJN i BTJE i w ogóle wszystkim to jest jakaś magia :D Co prawda mieliśmy tylko jeden semestr, ale bardzo szkoda, bo bardzo ciekawe.

Jak wygląda Twoja praca? Jesteś zatrudniona w jakimś oddziale.. nie wiem, Związku Hodowców Bydła czy każdy gospodarz zatrudnia sobie sam? Pamiętam, że są 3 systemy badania użytkowości