Wpis z mikrobloga

Hej Mirki/Mirabelki
Jak już Wam pisałem, w tym roku postanowiłem się edukować w programowaniu.
W planie jest nauka #javascript wraz ze zrozumieniem debugowania i wersjonowania (Git). Wybrałem ten język ze względu na jego popularność oraz fakt że chciałem by projekt edukacyjny był w miarę zabawny (gierka przeglądarkowa), a js wydaje się do tego nadawać lepiej niż Python lub Ruby). Mam jednak świadomość pewnej losowości tego wyboru ze względu na brak wiedzy o innych językach.

Może są wśród Was tacy którzy również planują naukę tego języka lub robią to właśnie teraz. By się zmotywować do regularności, i wspólnego rozwoju, postanowiłem udokumentować swoje postępy i zachęcam byśmy razem działali w tym temacie. Może i bardziej doświadczeni koledzy wesprą nas dobrymi radami, i pomogą przebrnąć przez trudne momenty techniczne (dziękuję za dotychczasowe porady).

Dlatego otwieram tag #jsedu w którym będę dzielić się z Wami postępami, i tym co się nauczyłem, oraz wynikami z moich pierwszych projektów (mam nadzieję że wzbudzą Wasze zainteresowanie tak jak i #strimi ;) ). Mam nadzieję że również i Wy dołączycie do mnie w tej podróży. Niechętnym polecam czaro_listo
Wiem że dla doświadczonych to o czym pisze jest trywialne, ale może taka perspektywa od początkującego dla początkującego pomoże przełamać barierę wejścia.

ZACZYNAMY:

Co do tej pory się stało:
- pracuje na Win7
- wybrałem vsc jako edytor pod naukę JS (przeglądałem rankingi, ma sporo opcji i rekomendacji, jest darmowy i ma dobrą dokumentację oraz wsparcie GITa)
- wybrałem ten tutorial: https://classroom.udacity.com/courses/ud804 (JS basic)
- znalazłem również tą książkę online http://eloquentjavascript.net/ (polecona przez wykopowicza)
- zainstalowałem GITa (wymaganie do tutoriala) i od niego właśnie zaczne
- i edukuje się o GITcie w tym tutorialu: https://classroom.udacity.com/courses/ud775

Czego się dowiedziałem:
- trzeba ustawić uruchamianie GITa i VSC z uprawnieniami administratora (inaczej niektóre komendy nie działają)
- uruchamianie GITa z kolorami z tutoriala to nie najlepszy pomysł :)
- by ustawić alias dla edytora, trzeba użyć zamiast " to po obu stronach '" (inaczej nie zadziała tak jak w tutorialu). U mnie to wygląda tak:
` alias vsc='"C:\Program Files (x86)\Microsoft VS Code\Code.exe"' '

Muszę przyznać że bariera wejścia jest spora (ustawianie wszystkiego zajęło już dużo czasu a jeszcze nie tknąłem JS). Działamy dalej.

Za wszelkie komentarze i podpowiedzi z góry dziękuję.

#programowanie #js #javascript #naukaprogramowania #jsedu
  • 11
  • Odpowiedz
Nie chcę hejtować, ale to nie jest dobry znak xd


@gruchacz: programuje już trochę, ale jakbym miał wszystko ustawić na windowsie to bym się pewnie poddał xD
  • Odpowiedz
@ugiugiugi: Zacznij lepiej od Linuksa, mniej siwych włosów, poważnie.

Na razie edytory i gita bym odpuścił. Zarejestruj się na freecodecamp, rozwiązuj ich zadanka w przeglądarce. Załóż konto na codepen.io, będziesz miał całe środowisko łącznie z scss, babelem itd. do zabawy.
  • Odpowiedz
@Marpop: @Marcysiek: bardzo możliwe. Ale tak jak pisałem, chcę poznać GITa, i trochę wdrożyć się w standardy. Kiedyś już sobie wersjonowałem, ale po 30 zapisie wersji zrozumiałem że potrzebuję czegoś bardziej profesjonalnego. Dzięki za komentarz.
@epi: dzięki. Poczytam do poduszki :)
@gruchacz: za pół roku jak nie zapomnę, udowodnię że dałem radę :) (trzymaj kciuki)
@laki1: @miknan: @kmiasko: rok linuxa może będzie w 2018 :)
  • Odpowiedz
@ugiugiugi: to i ja podrzucę jakiś link,
codewars.com - rozwiązujesz zadania w wybranym języku, większość można w JS, po rozwiązaniu widzisz jak zrobili to inni, są różne poziomy trudności zadań, pracujesz w przeglądarce więc nie musisz nic ustawiać (strona po angielsku)
kursjs - całkiem przyjemnie napisany kurs js (po polsku)
codecademy - wiele różnych kursów webdeveloperki, w tym dwa dotyczą JS, wszystkie są darmowe, kupując wersje pro są tylko trochę bardziej
  • Odpowiedz
@ugiugiugi: moze byc macos jeszcze:) nawet w tutorialach szybko zobaczysz tendencje, ze dla windowsa z reguly trzeba kombinowac dodatkowo, jak chocby z wrzuceniem appki na jakies heroku. Nie musisz z tym zyc, zainstaluj obok windowsa tylko dk tego i ogarniaj od razu prawidlowe standardy. Ale poki co radze rzucic w #!$%@? te technikalia i rozpoczac od JS, bo reszta to jak budowanie pitstopa bez toru i samochodu
  • Odpowiedz