Wpis z mikrobloga

Hej, taka sprawa:
W jaki sposób można monetyzować swoje programowanie po godzinach?
Tylko NIE chodzi mi o zlecenia, ale zarabianie na własnych rzeczach zrobionych według swoich pomysłów, a nie dla klientów.

Na pewno robienie apek na iOS / Android, stawianie jakichś serwisów www, może pisanie gierek ale coś jeszcze? Będę wdzięczny za odpowiedzi, najlepiej od praktyków.

#programowanie #gamedev #zarabianie
  • 14
@hard1: powiem Ci jak to wygląda z praktycznego punktu widzenia tzn. nie zarabiam jeszcze na własnych aplikacjach ale rozwijam 2 spore projekty (i jeszcze pomniejsze) po godzinach od dłuższego czasu. Możesz zrobić jakieś proste i ładne MVP i lecieć po hajsy do inwestorów jak większość, za przeproszeniem pasożytów, którzy dosłownie żerują na tym aby stworzyć kolejny gówniany startup z pomysłem powielonym setny raz (statystyki mówią same za siebie).

Druga opcja, którą
@spetz:
O, dziękuję bardzo.
Wygląda jednak na to, że myślimy trochę w różnej skali - miesiące pracy, wieloosobowe projekty, pozyskiwanie inwestorów, w tle pewnie kwoty pięciocyfrowe albo lepiej. Mi chodzi póki co raczej o coś mniejszego. Nie jestem programistą (na co dzień zajmuję się QA), jedynie po godzinach czasem coś sobie popiszę, przeważnie na własne potrzeby albo czysto for fun). Fajnie by było móc na tym jakoś zarabiać, ale mam na
@hard1: myślimy w tej samej skali - projekt open source realizuję praktycznie sam (tzn. jego główną część, ostatnio wspomogło mnie w wolnych chwilach 2-3 znajomych ale w mniejszym zakresie, jak już miałem gotowy cały core po ponad pół roku pracy), a drugą aplikację zacząłem robić z kolegą jako nasz wspólny pomysł. Pozyskiwanie inwestorów itd. to są sprawy na przyszłość, być może przed nami ale zawsze zaczyna się od czegoś małego.
Natomiast
@hard1: Przede wszystkim to @spetz pisze z punktu braku doświadczenia i przy okazji ciśnie innych programistów. Nie wiem kto Ci powiedział, że ludzie którzy robią startupy to pasożyty, ale jeżeli uważasz, że jesteś lepszy, bo nie szukasz inwestora tylko sam prowadzisz projekt, ale w ogóle nie masz pomysłu jak go monetyzować tylko masz nadzieję, że ludzie zaczną używać i samo wyjdzie to sorry.

Jeżeli inwestor ZAINWESTUJE to znaczy, że projekt według
@spetz: Myśląc o dużym, kilkumiesięcznym projekcie mam od razu w głowie taki scenariusz, że po ukończeniu tego dzieła i udostępnieniu go światu nastąpi bolesne zderzenie z rzeczywistością w postaci np. 3-ech pobrać czy 15-stu odwiedzin strony. Porażka, bo brak marketingu, albo okazuje się, że zmarnowałem rok na produkt, którego nikt nie potrzebuje. Dlatego obecnie uważam, że to nie moja skala, bo bez doświadczenia z czymś mniejszym nie chcę przechodzić na coś
@Vetinari: takie jest moje zdanie, jeżeli ktoś tworzy kolejny gówno projekt, z nadzieją, że uda mu się pozyskać jakiś kapitał (oczywiście im większy tym lepszy), tylko po to, żeby mógł sobie coś tam niby rozwijać (a chodzi o to, żeby po prostu wydawać cudzą kasę na swoje potrzeby), to uważam coś takiego za pasożytnictwo, bo część osób się nawet specjalizuje w zakładaniu kolejnych startupów, tylko po to, żeby za X miesięcy
grosze rzedu 400/500 USD miesiecznie


@feuer: Szczerze mówiąc nie pogardził bym groszem rzędu 40/50 PLN miesięcznie. Zawsze coś. Mam normalną pracę + dochody z innych źródeł, więc chodzi mi bardziej o poznanie "jak to się robi" niż życie z tego. Rozumiem też, że to co działa dla jednego, nie będzie się sprawdzać u innej osoby, ale generalnie fajnie poznać różne możliwości.
Więc dzięki za info o pluginach WP, poczytam sobie coś