Wpis z mikrobloga

@jaroslawII: tak, ale wystarczy że pokażesz, że są liniowo niezależne, bo skoro jest ich tyle ile wynosi wymiar bazy standardowej, to będzie to równoznaczne z tym, że to też jest baza
  • Odpowiedz
@jaroslawII: to jest przestrzeń wielomianów drugiego stopnia (z działaniem dodawania wielomianów i mnożenia wielomianu przez elementy ciała R). Jej bazą standardową jest (x^2,x,1), w sensie, że tyle wektorów wystarczy, żeby ich kombinacje liniowe generowały wszystkie wielomiany drugiego stopnia (np. wielomian x^2+x+1 jest generowany przez wektor [1,1,1] w tej bazie, którą napisałem).
  • Odpowiedz
@jaroslawII: Tak jak w standardowej przestrzeni kartezjańskiej masz wersory e1, e2, e3 i jakikolwiek wektor zapisujesz jako ich kombinację v = a*e1 + b*e2 + c*e3, tak w przypadku przestrzeni wielomianów bazą są po prostu zmienne x. Na przykład w standardowej przestrzeni wielomianów, gdzie f1=1, f2=x, f3=x^2 wielomian 2x^2 + 5x - 7 zapisałbyś jako w=2*f3 + 5*f2 - 7*f1. Po prostu tyle.
  • Odpowiedz
@jaroslawII: To jest naprawdę proste jak już się zrozumie o co chodzi. Jak masz jeszcze trochę czasu, to polecam książkę "algebra liniowa w zadaniach" Dubnickiego. To taka książka kucharska, czyli jakieś przykładowe zadania z rozwiązaniami i masa podobnych. Każdy dział jest też poprzedzony całkiem zwięźle wyłożoną teorią.
  • Odpowiedz
@jaroslawII: Podbije jeszcze o "Algebrę liniową w zadaniach" Jerzego Rutkowskiego, też całkiem niezły zbiór, w necie jest chyba skan gdzieś oraz "Algebra liniowa i geometria" Szyjewskiego również jest dobrym zbiorem. Jak angielski to nie problem, to niezgorsze jest "Linear algebra done right" Sheldona Axlera, tylko, że tam gość się uparł nie używać wyznacznika, ale reszta jest fajnie wytłumaczona i co na plus tak "domyślnie", nie jak w Kostrykinie (co też polecam,
  • Odpowiedz