Wpis z mikrobloga

Mirki, z nietypowym problemem piszę. Wymarzyłem sobie że zrobię małą makietę z oblężenia Poznania w '45 w skali 1:35, będzie ładnie wyglądała w gablotce.

Powinienem mieć gdzieś Panterę i Tygrysa na strychu, sklejone za szczenięcych lat, trzeba je będzie ewentualnie dopieścić i przemalować w zimowe camo. Jeśli nie uda się ich uratować to przerobię na wraki.
Kleję od wczoraj T34/85, zastanawiam się co dalej. Oczywiście trzeba dołożyć trochę piechoty ale pasowałby mi jeszcze jakiś KW, IS albo ISU po stronie czerwonych, dla równowagi. Udało mi się znaleźć w miarę dokładny skład obrońców (ok. 20 stug i stuh, hetzer, 2 pantery, tygrys i pz IVH) ale "wyzwoliciele" pozostają tajemnicą. Z T34 poszedłem w ciemno bo tego wszędzie było pełno.

Czy ktoś z was zna może stronę gdzie mógłbym sobie doczytać?

#historia #modelarstwo #czolgi #poznan
  • 20
@Medico_della_Peste: Dzięki, jesteś wyjątkowo pomocny.

http://www.pomost.net.pl/festung_posen_1945_krotka_historia_bitwy.html

Przez pewien czas na wschodnim brzegu Warty operowały pojazdy najcenniejszej bodajże jednostki niemieckiej broniącej Poznania: Pancernej Rezerwy Uderzeniowej (Panzer Stossreserve). Składała się ona (według najnowszych ustaleń) głównie z około 20 Stug-ów i Stuh-ów. Te pierwsze pochodziły z 500 Batalionu Dział Szturmowych, natomiast wspomniane haubice przejęto gdy przybyły one do Poznania z transportem dla dywizji Grossdeutschland.
Prócz nich znalazł się w niej jeden niszczyciel czołgów typu
@el009: Oczywiście, że jestem bardzo pomocny.

Zarówno poznańska Pantera jak i Tygrys były pojedynczymi egzemplarzami, do tego dość nietypowymi - Tygrys, z tego co pamiętam z artykułu z "Odkrywcy" w całości mu poświęconemu, był składakiem z kilku jego wersji produkcyjnych. Pantera chyba podobnie. Bez większego trudu znajdziesz informacje o nich w internecie, ale może się okazać, że Twoje modele tutaj nie pasują.
@el009 Mialem wklejac ci link do tego artykukulu. Masz w niej wymienione jednostki i znalezienie OdeB nie powinno nastreczac jakis wiekszych porblemow. Jak cos to postaram sie pomoc :)

Z opracowan ksiazkowych w pierwszym momencie przychodzi mi na mysl wyd. Militaria nr 341 Poznan 1945. Jednak ze wzgledu na problemy licencyjne numer ten zostal wycofany i musisz go szukac w 2 obiegu. Do tego dodaj kilka opracowan wyd. Pomost poswiecone walkom w
@kozaqwawa: Dragona i żywice ze względu na cenę odpuszczam.

Bardzo ciekawy pozy mają figurki MB, może coś na bazie MB 35152? W tle MB 35153 i do tego figurki z początku wojny? Tylko jakiego Hanomaga masz? Ausf D?

Z początku wojny jak chodzi o Niemców ciekawym zestawem jest jeszcze MB 35177