Wpis z mikrobloga

EDVARD MUNCH (1863-1944)

- norweg, ekspresjonista i symbolista
- symbolizm: malarstwo jako nośnik duchowych, metafizycznych treści, odwzorowanie wyższych idei, uczuć. Symbol daje wyraz wewnętrznym przeżyciom, poza racjonalnym poznaniem.
- jeszcze jako dziecko stracił matkę i siostrę (gruźlica)
- prawdopodobnie jest to przyczyna częstej obecność motywu śmierci i cierpienia w jego pracach
- jak sam mawiał: po matce odziedziczył słabe zdrowie fizyczne a po ojcu psychiczne
- ojciec był dość porywczy, czasem brutalny, obsesyjnie religijny
- ojciec nie był zadowolony z decyzji syna odnośnie zostania malarzem (wolał, aby został inżynierem)
- Edvard był alkoholikiem z zaburzeniami nerwowymi (leczył się, m.in. 8 miesięcy w klinice)
- miewał halucynacje, urojenia, cierpiał na manię prześladowczą
- został postrzelony w rękę podczas jednej kłótni z kochanką (nie wiadomo kto wystrzelił, prawdopodobnie sam poszkodowany)
- nie był w stanie związać się poważnie z żadną kobietą
- na obrazach kobiety były utożsamiane z femme fatale, niezdolnymi do wierności wampirami ;)
- a seksualność i zmysłowość to grzech, odnosiło się to także do życia prywatnego
- obraz "Krzyk" powstał w 4 wersjach, różnymi technikami, należał do cyklu obrazów "Fryz życia"
- artysta wydrukował także wiele czarno-białych kopii swojego dzieła, żeby móc je sprzedawać
- ogólnie często malował kilka wersji tego samego obrazu
- dwukrotnie dokonano kradzieży dwóch wersji "Krzyku" (z muzeów), udało się je później odzyskać
- wiele lat spędził w Niemczech, Francji i Włoszech
- pobyt w Berlinie był najlepszym okresem twórczości
- część obrazów spłonęła podczas jednej z podróży, a Munch dostał za nie wysokie odszkodowanie
- Hitlerowi nie podobały się prace Munch'a, kazał usunąć wszystkie z muzeów w Berlinie

galeria: https://www.wikiart.org/en/edvard-munch

#malarznadzis - mam plan wrzucać ciekawostki o dawnych malarzach artystach
dodatki mile widziane w komentarzach

#malarstwo #ciekawostki #sztuka #gruparatowaniapoziomu
garmil - EDVARD MUNCH (1863-1944)

- norweg, ekspresjonista i symbolista
- symboli...

źródło: comment_RmTFBJ1X9VX5HwY2F2d5QHWveAAdhfWn.jpg

Pobierz
  • 40
@nitas: też bym się chętnie dowiedział, coś widziałem, że na jednej kopii ktoś (zwiedzający wystawę albo sam autor) napisał "could only have been painted by a madman" ale nie jestem pewien czy o to konkretnie chodzi.
Na obrazie widać też białe plamy, które są śladami od wosku świec którymi oświetlał pracownię
@garmil: nie wiem czy znasz, ale jesli korzystasz z Chrome, to jest taki fajny plugin, ktory losuje Ci po jednym obrazie na dzien wyswietlanym w nowo otwartej karcie razem z podstawowymi informacjami (tytul, autor, muzeum). Wiele mniej znanych obrazow mozna tak poznac. Jak Ci sie nie podoba ten wylosowany, to mozesz przelaczyc na nastepny w kolejce ;). Jest spoko, polecam: https://chrome.google.com/webstore/detail/google-art-project/akimgimeeoiognljlfchpbkpfbmeapkh