Wpis z mikrobloga

Hej mirki,
Chciałbym nauczyć się #rosyjski. Trafiłem na wpis @Detharon http://www.wykop.pl/wpis/20209847/czasem-ktos-pyta-na-mirko-skad-sie-uczyc-rosyjskie/
Jednak wszystkie materiały są w języku angielski. Co prawda zwykle po angielsku można znaleźć więcej dobrych jakościowo darmowych treści.
Jednak wydaje mi się, że polski i rosyjski są dość podobne, prawdopodobnie mnóstwo podobnych słów i gramatyka zbliżona do polskiej więc czy nauka rosyjskiego nie byłaby łatwiejsza z polskich źródeł, gdzie łatwiej byłoby wyłapać podobieństwa?
Może ktoś inny ma jakieś doświadczenie w nauce rosyjskiego i jest wstanie podzielić się doświadczeniami. Może polecić jakiś inny dobry kurs, dać jakieś rady odnośnie nauki tego języka czy coś.

#naukajezykow #jezykiobce
  • 13
  • Odpowiedz
@markoc: Rosyjski miałem w liceum. Jest łatwo go przyswoić gdy już pokonamy barierę alfabetu oraz kwestię miękkiego i twardego znaku. Trzeba tylko uważać na słowa które brzmią podobnie do polskich, a oznaczają zupełnie co innego i odwrotnie. Język spodobał się na tyle, że zdawałem go na maturze. By go pogłębiać i odświeżyć po latach kupiłem słownik na bazarze. Mogę swobodnie śledzić rosyjskie bajki animowane i rozumieć większość tekstu pisanego.
  • Odpowiedz
@markoc: Masz rację, że są podobne i warto by się było uczyć w trybie polski --> rosyjski. Z opcji "niedarmowych" jest np. RosettaStone, gdzie masz naukę w ogóle bez używania drugiego języka, ze zdjęciami, ale akurat o rosyjskim są kiepskie opinie, więc nie wiem, czy warto płacić tyle cebulionów. :/ Gdyby ktoś miał do polecenia coś darmowego i dobrego, to zawołajcie mnie też, proszę. :)
  • Odpowiedz
O co chodzi z ta kwestią miękkiego i twardego znaku?


@markoc: To są jery, czyli "półsamogłoski" i kiedyś mieliśmy je też w języku polskim. :) Możesz zerknąć w wikipedię i powinno Ci to pomóc zrozumieć, jak działają w rosyjskim.
  • Odpowiedz
@markoc: z angielskiego jest zabawnie. widzisz "bread" i masz wpisać "chlieb", widzisz "home" i masz wpisać "dom". Ja tam się cieszę, że mam kontakt z angielskim wymuszony. A jeśli jesteś z ang na tyle dobry, że Ci to nie potrzebne, to też problemem być nie powinno.
  • Odpowiedz
@lort: Nie jestem bardzo dobry z angielskiego ale mam z nim kontakt w inny sposób. Obawiam się, że np. mogą zdarzyć się słówka, które będą utrudniały zapamiętanie jakiegoś słówka, ponieważ będzie miało ono znaczenie takie samo jak polskie ale w angielskim będzie to kilka słówek w zależności od kontekstu albo w drugą stronę. Mam nadzieję, że rozumiesz co mam na myśli.
  • Odpowiedz
@markoc: wg mnie nie dużo, jeśli chodzi o ogólne zasady, ale ma dużo nieregularnych odmian. Ale mnie nie pytaj. Ja ledwie czytam.
  • Odpowiedz