Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki,

Krótki wpis pod #astronomiaodkuchni :). Odnośnie zdjęcia mgławicy, które wrzuciłem dziś w nocy: na obrazie jest tylko centralny fragment M42. Cała mgławica jest o wiele większa. Bąbel gazowo-pyłowy, który jej towarzyszy jest porównywalny na niebie z całym asteryzmem Oriona.

Te trzy gwiazdy, które widzicie na moim zdjęciu to nie jest Pas Oriona, jak ktoś zauważył ;). Kiedy popatrzycie na zdjęcie Mgławicy w całej okazałości, to te same trzy gwiazdy z mojego zdjęcia będą widoczne, [na przykład tutaj [klik]](http://astronomyniagara.com/assets/images/db_images/M42CS6RAW-Stk300+10s16x6Edit_2A.jpg) w samym środku, ustawione pionowo. Tak, to te trzy maciupkie gwiazdki w centrum.

Nieopodal M42 jest inny fragment tego kompleksu, który posiada bardzo rozpoznawalny kształt: to jest Mgławica Koński Łeb. Na obrazie z Digital Sky Survey [wygląda to tak [klik]](http://www.oa.uj.edu.pl/B.Debski/temp/view.jpg). Te trzy gwiazdy w u góry zdjęcia (te super-jasne) to już jest Pas Oriona.

A żeby ulokować to wszystko na niebie, to zerknijcie na zdjęcie poniżej. To jest foto z wczoraj, robione przy kopule teleskopu Grubb w OA UJ w Krakowie.

Polecam obserwować dziś niebo. Mają być bardzo dobre warunki. M42 zobaczycie już przez lornetkę. Możecie próbować nawet z centrum miasta - dojrzycie wtedy taką słabawą mgiełkę. Ale to ona! :)

Odnośnie samej M42, to jest to miejsce gdzie powstają nowe gwiazdy, oddalona o jakieś 1300 lat świetlnych od Słońca. Jej fizyczne rozmiary sięgają około 30 lat świetlnych średnicy. Gwiazdy widoczne w jej centrum są młode, bardzo gorące i bardzo masywne. To właśnie ich światło odbija się od mgławicy i powoduje, że widzimy tyle szczegółów w barwie stalowo-niebieskiej. Światło gwiazd podgrzewa i jonizuje obłok wodorowy (wodór jest głównym składnikiem M42) do nawet 10'000 Kelwinów w okolicy gwiazd, co powoduje, że sama mgławica też świeci. Różne pierwiastki świecą w różnych barwach. Kolor czerwony pochodzi od samego wodoru (głównie od linii spektralnej H-alfa).

Dziś też skoczę do Obserwatorium cyknąć fotkę :). Kto wie, może uda się złapać Koński Łeb.

Takie rzeczy tylko w #astronomiaodkuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

#ciekawostki #astronomia #orion
AlGanonim - Hej Astromirki,

Krótki wpis pod #astronomiaodkuchni :). Odnośnie zdjęc...

źródło: comment_mhMQ0pi1KEfwTxWSdzgbB8D3GFQvhDUg.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
Obsypał bym plusami, gdybym mógł! Mój ulubiony gwiazdozbiór. Na jesieni wyczekuję, a gdy już się ukaże w całej okazałości wiem, że już pozamiatane, że zima przyszła.
  • Odpowiedz