Wpis z mikrobloga

Takich kilka ciekawostek i koncepcji użycia broni atomowej znalazłem to się podzielę:

1. Był podobno pomysł by jeden lub kilka atomowych okrętów podwodnych nie odpalało swoich rakiet balistycznych tylko miałyby przeczekać w ukryciu tak długo jak się da - miesiąc jeśli po obustronnym ataku atomowym ktoś jeszcze będzie walczył, albo nawet kilka lat, korzystając z baz, w rejonach które przetrwały. Miały dotrwać do czasu gdy państwa zaczną organizować się na nowo i miały służyć do "szantażu" i zmuszenia ZSRR do kapitulacji, a USA choć zniszczone nadal rządzi światem.

2. Był podobno pomysł by część ataków przeprowadzić na inne kraje: Chiny, Bliski Wschód, Indie itp. Po to by cały świat sprowadzić do stanu ruiny jak najbardziej zbliżonego do tego w jakim jest po ataku USA. Zakładano, że po wojnie atomowej i tak nie będzie wiadomo kto strzelał, a szanse na to, że USA odbudują się najszybciej ze wszystkich będą większe.

3. Był podobno pomysł by część floty zgrupować na środku Pacyfiku, a po wojnie przeprowadzić wielki desant na wschodni kraniec Rosji. Przy pomocy Japonii i Australii stworzyć tam zalążek nowego państwa. Taki wiara w nowy Dziki Zachód na wschodzie:) Odmianą tego pomysłu było przygotowanie Alaski do przejęcia roli głównej części państwa, która wraz z Kanadą spróbuje odratować z USA co się da.

4.Był pomysł (i to już nie podobno a na pewno) by w ogóle nie odpowiadać na atak ZSRR. Zakładano, że obrona plot zniszczy większość radzieckich bombowców strategicznych a flota dużą część okrętów podwodnych. To co zastało przyjmują "na klatę", znowu zakładając, że większość głowic będzie niszczyła silosy i obiekty wojskowe, choć miastom też się oberwie. Po takiej wojnie ZSRR zostaje bez swojej broni nuklearnej a USA z potwornymi stratami w infrastrukturze i ludziach, ale praktycznie z pełnym arsenałem jądrowym...i kto tu teraz jest silniejszy? Ten plan oficjalnie został odrzucony jako niemoralny, kilka lat potem przedstawiany jako rozpatrywany...bo niby taki szlachetny - poświęcimy się dla świata.

5. Był projekt budowy silosów rakietowych na ogromnych obszarach połączonych siecią dróg, po których w kółko jeździły pojazdy do transportu rakiet i zatrzymywały się przy każdym silosie. Wróg nawet jak obserwował z satelity to nie wiedział ile i w których dokładnie silosach są rakiety, więc chcąc mieć pewność zniszczenia musiał użyć większej ilości głowic.

6. Rosjanie zrealizowali pomysł by rakiety balistyczne umieszczać w pociągach i z nich odpalać. Pociągi były w ciągłym ruchu więc nie można ich było zniszczyć swoimi rakietami balistycznymi. Odmianą tego pomysłu była budowa specjalnych linii kolejowych, po których w kółko jeździł pociąg z rakietami...taka dziecięca kolejka tylko dla dużych chłopców.

7. Brytyjskie okręty podwodne z bronią atomową mają na swoim pokładzie sejf a w nim listy na wypadek ostateczności (Letter of last resort) Listy zawierają instrukcję dotyczącą sposobu postępowania w przypadku, gdyby atak jądrowy wroga zniszczył Wielką Brytanię. Każdy premier pisze własny list i nie wiadomo jakie dokładnie polecenia zawiera, ale może to być jedna z czterech opcji:
Odpowiedzieć atakiem nuklearnym na wyznaczone cele;
Nie odpowiadać atakiem nuklearnym;
Kapitan podejmuje decyzję według własnego uznania;
Oddać się pod dowództwo sprzymierzonego państwa dysponującego bronią atomową.

#militaria #ciekawostki #zimnawojna ##!$%@?
stahs - Takich kilka ciekawostek i koncepcji użycia broni atomowej znalazłem to się p...

źródło: comment_44YjC9XOWSlLJgHen6UraZ9APJWudOWg.jpg

Pobierz
  • 17
@stahs: Punkt czwarty jest ciekawy, ale jednak psychologicznie do dupy.
Groźba, żeby była skuteczna, musi być realna do spełnienia.
Skąd pomysł, że Rosjanie traktowaliby groźby USA 'bo użyjemy broni atomowej!' poważnie jeśli nie zrobili tego po zrzuceniu na sporej liczby atomówek.
Poza tym nie wiem co by szybciej zostało odbudowane - Ameryka czy potencjał atomowy Rosji.
@venomik: Tutaj napisałem w skrócie. Te koncepcje były bardzo teoretyczne, ale zakładano, że ZSRR będzie w tej sytuacji zmuszone do całkowitej kapitulacji. Tak jak z Japonią ataki na kolejne miasta aż padną na kolana. Potem rozbrojenie, zmiana rządu i ustroju i ogólnoświatowy wysiłek nad odbudową zniszczonej Europy i USA pod przewodnictwem USA. Tylko to trzeba traktować w kategoriach zabawy czysto teoretycznej.
@Wysztiglowany: Wszystko zmyśliłem( ͡º ͜ʖ͡º
@stahs: generalnie wszystkie teorie bardo fajne i ciekawe, ale nie zakladaja jednej fundamentalnej rzeczy: mianowicie tego ze Rosja albo USA maja potencjal nuklearny zdolny wysterylizowac cala planete, a to juz na wstepie obala kilka z tych punktow.