Wpis z mikrobloga

#ciekawostki #budownictwo #nauka #technologia
Zawsze jako postęp technologii podaje się wzrost prędkości komputerów albo wzrost pojemności pamięci RAM. Tymczasem równie zaskakujące są osiągnięcia technologii w innych dziedzinach nauki.

Wykres przedstawia możliwą do osiągnięcia wytrzymałość na ściskanie betonu w ciągu ostatnich 250 lat.

Więcej szczegółów skąd się wziął taki skok w spoilerze - (materiał ten jest napisany z myślą o laikach, a nie zawodowcach, więc niektóre fragmenty są bardzo, bardzo uproszczone):
!Otóż zacznijmy od początku - aby wykonać beton należy zmieszać ze sobą kruszywo (najczęściej żwir i piasek) spoiwo (najczęściej cement) oraz wodę. Bardzo ważny ze względu na wytrzymałość betonu jest stosunek ilości wody do cementu zaznaczony na wykresie jako w/c. Im mniej wody dodamy do cementu, tym bardziej wytrzymały jest gotowy beton po związaniu. Stąd wniosek jest bardzo prosty - aby beton miał wysoką wytrzymałość musimy maksymalnie ograniczyć dodawaną do niego ilość wody. Niestety dosyć szybko natrafiamy na poważne problemy ze zmniejszeniem ilości wody. Pierwszy problem istniał od wieków i była nim zbyt gęsta konsystencja mieszanki betonowej z małą ilością wody. Po prostu mieszanki betonowej nie dało się wylewać do formy bo nie była płynna. Problem ten istniał do pierwszej połowy XX wieku i ograniczał stosunek w/c do 0,6. Początek XX wieku przyniósł rozwój chemii i odkrycie substancji zwanych plastyfikatorami. Są to substancje, które dodane w bardzo małych ilościach (rzędu 1-2%) do mieszanki betonowej mocno ją upłynniają. Dzięki temu rozwiązano problem zbyt gęstej mieszanki betonowej. Stopniowo ulepszając działanie plastyfikatorów i odkrywając lepsze superplastyfikatory w latach 80. XX wieku zmniejszono stosunek w/c do wartości poniżej 0,35. I tutaj pojawił się kolejny problem, a raczej ograniczenie chemiczne - żeby zaszła reakcja chemiczna wiązania dokładnie 100% użytego cementu i dokładnie 100% użytej wody to stosunek w/c musi wynosić dokładnie 0,30. Jeżeli wody będzie więcej (tak jak do tej pory) to zwyczajnie jej część odparuje podczas wiązania, natomiast jeżeli wody będzie mniej to tylko część cementu zwiąże, a reszta pozostanie nadal proszkiem. Wydawało się więc, że wytrzymałości betonu uzyskiwane przy granicznej wartości w/c = 0,30 będą maksymalnymi możliwymi do uzyskania. Jednak nie trzeba było wcale długo czekać na rozwiązanie - już w roku 1992 Pierre Richard opatentował beton z proszków reaktywnych (RPC). Beton RPC oprócz cementu zawiera również inne spoiwo - pył krzemionkowy, którego dodatek pozwala na obniżenie stosunku w/c poniżej granicznej wartości 0,3, a dodatkowo pył krzemionkowy ze względu na rozmiar cząstek wielokrotnie mniejszy od cementu doskonale wypełnia wolne przestrzenie pomiędzy ziarnami cementu. Dodatkowy wzrost wytrzymałości betony RPC zawdzięczają również zastosowaniu włókien stalowych, które są rozproszone w betonie.
a.....2 - #ciekawostki #budownictwo #nauka #technologia 
Zawsze jako postęp technolo...

źródło: comment_vGJ6P8HE68KIFITfZfVys57j8krs1Zgb.jpg

Pobierz
  • 69
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@atestowanie2: o widzę ze siedzisz w temacie. Czy ten beton nadawał by się do odlewów ? Chciałbym tworzyć rzeźby odlewy i szukam taniego materiału o dużej wytrzymałości na warunki atmosferyczne
  • Odpowiedz
@Dziubaster: Co prawda i tak nigdy tego nie wykonają. Plan był taki aby mieszanka betonowa była nakładana jednorazowo. Ductal jest samozagęszczalny,a konsystencja przypomina gęstą zupę - beton po prostu "płynie" więc bardzo łatwo nadać dużo ciekawych kształtów (przykład w załączniku). A poźniej miał "jechać" na nagrzewanie. Ogólnie proces technologiczny dosyć skomplikowany jak na elementy betonowe ale myślę, że za parę lat będzie popularny,
MMaros - @Dziubaster: Co prawda i tak nigdy tego nie wykonają. Plan był taki aby mies...

źródło: comment_6bHyCO9ZKmcYVm2Xxr6xiQZajbxE8Z8E.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
o widzę ze siedzisz w temacie. Czy ten beton nadawał by się do odlewów ?


@mario-zdk: Akurat na wykonywaniu odlewów się nie znam, ale wydaje mi się, że w tym wypadku zdecydowanie lepiej sprawdziłby się beton architektoniczny. Z tego co wiem to w sprzedaży są gotowe mieszanki do wykonywania odlewów - jestem przekonany, że taka mieszanka będzie miała zdecydowanie lepsze właściwości do wykonywania odlewów niż beton konstrukcyjny.
  • Odpowiedz
Super temat mam na codzien doczynienia z betonem. Jednak az w takim stopniu sie nie zaglebialem w technologie. Zawsze myslalem ze twardosc zalezy od kruszywa :) a jak beton za gesty to sie dolalo chemi na oko i wszystko elegancko ;)
  • Odpowiedz
@michu44: ogólnie to przy UHPC głównie stosuje się kruszywo poniżej 8mm, w przypadku Ductala są to proszki reaktywne. Tradycyjne kruszywo 8-32mm ma mniejszą wytrzymałość na ściskanie od kompozytu betonowego, a po za tym zaburza homogeniczność matrycy.
  • Odpowiedz
@MMaros: zawsze warto czegos sie dowiedziec nowego. W elementach ktore produkujemy w zopelnosci wystrczy B35 plus zbrojenie. Ozatym bez zbrojenia ciezko by bylo montowac detale ktore sa niezbedne, jesli by zastapic standardowy beton betonem bez zbrojeniowym.
  • Odpowiedz