Wpis z mikrobloga

#polskieobozykoncentracyjne

Wszyscy pamiętamy, że w styczniu 1945 roku rosyjskie wojska wyzwoliły Auschwitz. Później powstało tam muzeum, rzadko jednak przypomina się, że zaraz po wyswobodzeniu więźniów Rosjanie na nowo uruchomili Auschwitz. A dokładniej: Rosjanie i Polacy (NKWD i polskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego). Tyle tylko że teraz przebywali w nim Niemcy. Podobną praktykę stosowali wszyscy alianci. Amerykanie w Dachau trzymali byłych SS-manów, Brytyjczycy woleli wywozić Niemców na roboty przymusowe do swojego kraju. Część byłych żołnierzy (ale także cywili) zmuszali do pracy w obozach w Niemczech, np. w kopalniach. Innych wykorzystywali u siebie do odbudowy zniszczeń.


Polecam książkę: https://pl.scribd.com/doc/124046190/Sack-John-Oko-Za-Oko

#historia #iiwojnaswiatowa
  • 5
@Szaber: To nie były żadne polskie obozy, zresztą ten twój cytat mówi o tym że obozy koncentracyjne były popularne na całym świecie co jest akurat oczywiste, warto też pamiętać że wtedy byliśmy pod okupacją sowiecką.
@syn_admina: Ale to że personelem obozu byli Polacy w żadnym razie nie świadczy o tym że te obozy były polskie.
@Asterling: Prywatnie pisałbym sowiecko-żydowskie obozy (o działających po zakończeniu wojny), ale wiesz. Mnie generalnie chodzi o obiektywne patrzenie na historię, a nie przez pryzmat obywatelstwa danego kraju. Jedwabne było, niektórzy nie chcą pamiętać. I nieważne kto przed wojną rozbudzał w Polakach antysemickie nastroje. One były, antysemityzm był, jest i jeszcze długo będzie.