Wpis z mikrobloga

Zapisz obserwacje reakcji: (blaszka metalu + sól)
1. Cu + MgCl2(aq)
2. Fe + CuSO4(aq)
3. Mg + FeCl3(aq)
4. Zn + CrCl3(aq)

Ja napisałem tak:
1. Nie zaobserwowano zmian reakcji
2. Blaszka roztwarza się, niebieski roztwór zabarwia się na zielonkawy kolor, blaszka pokrywa się czerwono-brunatnym nalotem.
3. Blaszka roztwarza się, żółty roztwór odbarwia się, blaszka pokrywa się srebrzystobiałym nalotem
4. Blaszka roztwarza się, zielony roztwór odbarwia się, blaszka pokrywa się niebiesko-białym nalotem

Obserwacje Wg odpowiedzi:
1. Brak objawów reakcji (DOBRZE)
2. Blacha żelazna rozpuszcza się, niebieska barwa roztworu zanika, wydziela się rdzawy osad (WTF?)
3. Znika brunatna barwa roztworu (WTF?)
4. Zielony roztwór odbarwia się (DOBRZE ale czy to wystarcza?)

Nie ogarniam dlaczego wg Witowskiego roztwór z jonami Fe^2+ jest bezbarwny, a roztwór z jonami Fe^3+ jest brunatny. I dlaczego w jednym przykładzie obserwacje są tak szczegółowe a inne na odwal się.

#chemia #matura #japecznikontent
  • 12
  • Odpowiedz
@japecznikow: Taki jest właśnie urok tego zbioru. Co do odpowiedzi na zadanie nr 3, to dlaczego wg. Ciebie blaszka pokrywa się srebrzystobiałym nalotem? Jony żelaza Fe3+ ulegną redukcji do Fe2+ analogicznie jak w w 4 chrom zredukuje się do Cr2+. Jeżeli chciałbyś odpowiedzieć w pełni, to w zadaniu 3 i 4 w obserwacjach powinno być jeszcze wydzielanie bezbarwnego bezwonnego gazu.
  • Odpowiedz
@Iperyt:
Co do odpowiedzi 3: żelazo osadzające się na blaszce magnezu ma srebrzystobiały kolor.
Co do odpowiedzi 4:
3Zn + 2Cr3+ ---> 3Zn2+ + 2Cr Tak pisze w odpowiedziach,
ale faktycznie może wyjść coś takiego jak Zn + 2Cr3+ ---> 2Cr2+ + Zn2+
  • Odpowiedz
@Iperyt: ja to mam w #!$%@? na maturze napisze tak jak napisalem, jak będzie mniej niz 100% to lece na obejrzenie arkusza.

No chyba ze ktos mi wytlumaczy czegos czego bycmoze nie widze
  • Odpowiedz
@japecznikow: To jest odpowiednia postawa. Przy okazji weź ze sobą odpowiednie odczynniki. Szkoda, że nie mam w domu magnezu bo bym nagrał filmik jak to wygląda i wszelkie wątpliwości ostałyby rozwiane. Żelazo srebrzystobiałe? Hmm, dziwni ludzie używają dziwnych kolorów.
  • Odpowiedz
@japecznikow: Wiem, dlatego bardziej jako srebrzystobiały określiłbym magnez. Może trzeba pisać jak kobieta: "blaszka pokrywa się srebrzystobiałym nalotem o odcieniu lekko szarym, przechodzącym w mysi lub nawet gołębi"
  • Odpowiedz