Wpis z mikrobloga

#pszczelarstwo #pszczoly
Szukam jakichś cierpliwych Mirków do pomęczenia w temacie. Chciałbym wystartować w tym roku, a pytań sporo. Siedzę nad tymi forami, stronami, jutubami i mam wrażenie, że im więcej czytam w tym głębszym lesie jestem. Nie interesuje mnie zarabianie, a nauka i obcowanie z pszczołami. Pozdrawiam i załączam poglądowy obrazek pszczoły ( ͡º ͜ʖ͡º)
etopiryna - #pszczelarstwo #pszczoly 
Szukam jakichś cierpliwych Mirków do pomęczeni...

źródło: comment_fdcjay4CUOXlwfKSDsxQUzAXelAhOk52.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@pszczelarz:
1. Jaka ramka? Nie znam jeszcze lokalizacji pasieki ani rodzaju pożytków. Nie wiem co brać pod uwagę. Chciałbym żeby pszczołom było dobrze, a moja wygoda to sprawa drugorzędna.
2. Chcę zacząć z 3 rodzinami. W jakiej konfiguracji powinny być ule? Ile korpusów, jakie dennice, potrzebuję nadstawki?
3. Mam zamówić odkłady i osobno matki czy całe rodziny, a może kupić od kogoś ul z pszczołami taki gotowy i tyle?
  • Odpowiedz
@etopiryna: 1. Jeśli nie planujesz zabrać się za to zawodowo, to spokojnie wielkopolska ramka wystarczy, chociaż można wziąć pod uwagę dadanta, inne raczej nie.
2. Ule najlepiej kupić nowe, jak mają stać stacjonarnie bez wożenia, to najlepiej drewniane. Styropianowe i inne szybko niszczą się. Dennice najlepiej od razu brać wielofunkcyjne wysokie (a jak kasy mało to zwykłe higieniczne też dadzą radę). Korpusy na początek pełne wystarczą, bez połówek, w ulu wielkopolskim
  • Odpowiedz
@etopiryna ja Dolny Śląsk. Dolny korpus jako gniazdowy, górny jako miodnia. Na początek więcej Ci nie potrzeba. Z kolei 10 ramkowy korpus jest za mały na gniazdo i trzeba już kombinować z 3 korpusami. Problemy z rojeniem się itp.
  • Odpowiedz
@etopiryna: zapisz sie do kola pszczelarskiego. Zapoznaj sie z chorobami pszczelimi, zebys nie byl ogniskiem roznych zaraz. 12 ramek, dwa korpusy, drewno, wielkopolskie ramki. No ale zacznij od kola, przyda ci sie pomocna dlon blisko, a nie w internecie.
  • Odpowiedz
@etopiryna: 1. zapisz się do koła pszczelarskiego. Wbrew popularnemu ostatnio memowi pszczelarze żyją w zgodzie (generalnie)
2. Wybór ramki obecnie zależy wyłącznie od Ciebie, ale warto wziąć pod uwagę czy: pasieka ma być stacjonarna, czy wędrowna.
Do pasieki wędrownej GENERALNIE, TEORETYCZNIE I OGÓLNIE bardziej nadają się ule korpusowe. Z tym, że jeśli będziesz się zajmował pasieką sam, to 12 ramkowy ul wielkopolski może Ci solidnie dać w kość, zwłaszcza że najczęściej
  • Odpowiedz
a możesz polecić któregoś producenta uli? Na co zwrócić szczególnie uwagę? Jakieś detale, rozwiązania, itp.


@etopiryna: eeeech......no właśnie niełatwe zadanie stawiasz. Widzę, że @pszczelarz i @bratbud polecają ule wielkopolskie, i generalnie są to dobre rady, tylko waham się, czy właściwe dla osoby całkowicie bez doświadczenia. Ja zaczynałem od warszawskich zwykłych, kupionych od jakiegoś dziadka. Rzecz w tym, że pewne czynności są łatwiejsze w takim typie ula, inne zaś - w wielokorpusowym.
  • Odpowiedz
@straga: generalnie wielkopolski polecałem tak średnio na jeża, bo sam używam innego, ale ich plusem jest spora popularność w Polsce. Jeśli ktoś od razu zakłada, że pasieka będzie stacjonarna i mała to lepszym pomysłem są faktycznie leżaki.
Jest też opcja, ale to trzeba mieć dojścia do stolarni, żeby zrobić leżak na ramce wielkopolskiej, a potem ewentualnie przenosić się na korpusy. Przy czym taki leżak byłby chyba dość osobliwy, bo lekko licząc
  • Odpowiedz
Cześć Mirku. Ja mam ule wielkopolskie (2 korpusy i pół nadstawka, dennice ośiatkowane) można kupić takie drewniane z ociepleniem w dobrej cenie. Myślę że na początek to dobra opcja.
Ja zamawiałem odklady (musisz je wcześniej zamówić - najlepiej już teraz) lub kupić rójke w okresie rójkowym. (kwiecień maj). Rojka ma to do siebie że bardzo szybko się rozwija, odklad wolniej i w pierwszym roku nie ma z niego miodu.
W razie czego
  • Odpowiedz