Wpis z mikrobloga

@grajlord: mam taką Dedrę, wkurza mnie ten luz ale potwierdzam, u mnie też występuje i nie idzie go zniwelować tą śrubą. Zastanawiam się czy nie dorobić jakiejś dodatkowej regulacji. Kupowałem przez neta, gdybym wiedział, że tak lata to bym nie wziął. Macałem w marketach podobne wiertarki konkutencji, w cenie do 500zł, u jednych są podobne luzy u innych nie ma...
@barbapapa: w przypadku wiercenia pod kątem 90 stopni wszystko jest ok, mierzyłem suwmiarką i otwór zawsze był dobry, ale uniemożliwia robienie nawiertów pod kątem, bo kolumna się nieco ześlizguje po materiale i zmienia się punkt nawiertu. Na forach widziałem jakieś tematy w stylu weź pan sprawdź wrzeciono, żeby nie było luzów na wrzecionie, żeby nie biło, etc, ale nikt nigdzie nie pisał o całej kolumnie.
@kurdebalans: da się kupić za
@grajlord: nie kupuj tego guana. Naprawdę. To się nadaje tylko do jakichś warsztatów szkolnych przy szkole dla upośledzonych.
Co prawda nie bardzo poradzę "co kupić w tym budżecie" ale ... taka dedra to prawie by mnie zabiła, jak pewnego pięknego dnia po prostu pękła jej ta żeliwna podstawa w miejscu gdzie się kolumna trzyma, i cała wiertara się z hukiem, wiertłem i materiałem na mnie zwaliła. Włączona oczywiście. I wcale nie
@morghul: czym to ciąłeś, miałeś jakieś trudności, jak spasowałeś piniolę z korpusem? wyczytałem z tego forum CNC, że OP to zrobił na smar do zaworów. ja pewne ciachnę szlifierką na statywie
@hrumque: za pozno (ノ)ノ
@grajlord: kątówką z tarczą 1mm. To żeliwo to idzie bardzo ładnie. U mnie się sprawdziło ale ta wiertarka to faktycznie badziew, ja w swojej jeszcze zalałem rurę kolumny betonem i zrobiłem jego zbrojenie a mam jeszcze do zmodyfikowania stolik bo niby żeliwny odlew ale taki cienki że się odgina przy wierceniu.
jak spasowałeś piniolę z korpusem?


@grajlord: OP to raczej na pastę do docierania zaworów robił a nie na smar do nich ;). Ja nie pasowałem, nie robię takich precyzyjnych rzeczy żeby się z tym bawić, wymyłem tylko stary smar, dałem nowy i wyregulowałem zaciskajac korpus.
@morghul: no tak, paste scierna mialem na mysli :P a co do smarow, to jaki rodzaj smaru poeinien isc do takie elementu? jakim w ogole smarem konserwowac w takiej wiertarce inne elementy ruchome, obejmy, stal?
@grajlord: elementy z gołej stali smaruję olejem silnikowym pędzlem a potem przecieram zacieki szmatką tak zeby został film na metalu, przekładnie i inne takie to zwykły smar litowy starczy, towot czy po nowemu coś w stylu ŁT43 będzie ok. Nie ma tam jakiś obciążonych przekładni wiec spokojnie styknie ale jak masz pod ręką coś lepszego, np. grafitowy czy z dwusiarczkiem molibdenu (MoS2) też się nada.
@morghul: rozebrałem tę wiertarkę - myślałem, że będzie siędało jakąś śrubę do środka założyć, ale tam jest bardzo mało miejsca, może 3mm od ściany do pinoli, więc chyba zrobię zacisk na zewnątrz. Ta ścianka jest wzmocniona dwiema grubszymi "obręczami" z żeliwa - pic rel. W których miejscach ciąłeś? Przeciąłbym "pierścienie" w miejscach oznaczonych na czerwono i korpus pomiędzy (żółty), rozwierciłbym otwór nad górnym pierścieniem. Zielonych bym nie ciął.
grajlord - @morghul: rozebrałem tę wiertarkę - myślałem, że będzie siędało jakąś śrub...

źródło: comment_LHpHUfkrLL0qEN1IXzzJ7uW5TJGsiNb9.jpg

Pobierz