Wpis z mikrobloga

Mirki pytanie mam , bo mam takie zadanie ale coś mi się wydaje że albo za mało jest danych, albo czegoś nie ogarniam.Samochód o masie 2000kg i prędkości 30 m/s uzyskuje opóźnienie ah=5m/s^2 .Jaka część energii może być zamieniona na energię elektryczną?ile energii może zostać w akumulatorze?Wszystkie sprawności przyjąć jako 1.Prawdopodobnie jest to związane z systemem KERS w samochodach.#fizyka #motoryzacja #samochody #simr
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Yelonek: No właśnie wykładowca powiedział że nie będzie odzyskana cała energia ,że kiedyś jakiś dziennikarz tak napisał i że to kompletna bzdura ,ale nie chciał wyjaśnić dlaczego.Miało być takie pytanie na dzisiejszym kolokwium ,ale w końcu go nie było .
  • Odpowiedz
@Slowik47 może chodzi o opór powietrza, który też hamuje samochód?
No chyba że to idealnie kulisty samochód poruszający się w próżni jak to zwykle na fizyce.
  • Odpowiedz
@Slowik47:
Straty - tarcie opon, lozysk, sprawnosc silnika elektrycznego i elektroniki, sprawnosc ladowania akumulatora - tu bedzie najwieej strat moim zdaniem.
50-80% obstawiam.
  • Odpowiedz
@Slowik47: Tutaj można rozważać tyle przypadków, że głowa mała. Od struktury układu napędowego i warunków początkowych poziomu naładowania baterii, poprzez maksymalne prądy ładowania magazynu energii jak i przetworników mocy. Temperaturę ogniwa itd... Jeszcze można rozważyć kwestie końcówki hamowania takiego pojazdu, która zazwyczaj nie jest już rekuperacją energii. Ciekaw jestem z kim te zajęcia tam macie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz