Wpis z mikrobloga

Co ja gdzieś czytam to jak proszą o krew to nagle wszystkie grupy krwi są rzadkie. Ja na przykład mam Brh- i jest to ponoć grupa super ultra rzadka jak każde inne. O co w tym chodzi ja się pytam?!

A jak są krwiobusy i inne tego typu punkty poboru krwi to czy robią oni na miejscu badania czy moja krew jest zdatna do poboru dla innego pacjenta?! Skąd mogę mieć pewność, że akurat moja krew jest ok?! No na podstawie wywiadu nie mogą tego wywnioskować.

#krew #medycyna #biologia
  • 8
@Lukasinho: Są grupy krwi w populacji Europejskiej czy u rasy kaukaskiej rzadziej wystepujace. To kwestia genów. Co do tego łatwo robić statystyki, bo dzieci maja wypełniane metryki przy urodzeniu. B- faktycznie nie wystepuje tak często.

Co do zapotrzebowania na krew - każda jest potrzebna, bo np. Wypadkom komunikacyjnym nie ulega się w zależności od grupy krwi, tak samo z operacjami.
Nie ma problemów z brakiem osocza, ktore się mrozi na bardzi
@Wjolka no dobra, wypełnianie ankiety wiąże się z podawaniem danych osobowych? Jeśli tak, to za fałszywe podawanie informacji można pójść siedzieć na dluuugo

Nie słyszałem jednak o czymś takim nigdy.

No raczej muszą to przebadac porządnie. A może dojść do sytuacji takiej, że oddam krew i jest ona niezdatna i będzie po prostu utylizowana?
@Lukasinho: Wystarczy, że szczerze odpowiesz na pytania w ankiecie i na pytania lekarza, zapoznasz się z przeciwwskazaniami do oddania krwi.
Jeśli czjesz się ogólnie dobrze, jest duża szansa że nikomu nie zaszkodzisz.