Wpis z mikrobloga

Mam takie pytanie:

Jeśli Warszawa została wybudowana "od zera" od 1945r to teoretycznie można by zbudować jakąś nowoczesną metropolię gdzieś na Podlasiu. Jakie są plusy i minusy tego, że np. od jutra cała Polska zaczęłaby budować miasto ala amerykańska Filadelfia albo inne Kansas? Na pewno kosztowałoby to bardzo dużo pieniędzy i poświęcenia całego narodu, ale jako długoterminowa inwestycja to mogłoby bardzo pomóc w urbanizacji tego regionu Polski.

#polska #gospodarka #ekonomia #polityka
  • 16
@#!$%@?: Do Warszawy była podciągnięta komunikacja w postaci dróg, mostów, linii kolejowych, lotniska. Ponadto mnóstwo budynków było w mieszkalnym stanie., tak samo przemysł.

Warszawa nie była totalnie zrównana z ziemią.

Bardziej bym zadał pytanie czy warto było ją utrzymywać jako stolicę. Budowa miasta od zera różnie wychodzi bo jest to twór sztuczny.

Brasilia jest typem stolicy zbudowanej na zadupiu. Znacznie większym zadupiu od Podlasia.
@#!$%@?: czy wiesz ile miast widm buduje się teraz w chinach. Wszystko działa na zasadzie popyt / podaż. Jak takie miasto nie jest potrzebne to się nie buduje.
To nie jest nowy pomysł, przed wojną już budowano stolicę świata na Podlasiu. Miała się nazywać Wierszalin. Teraz zostało po niej kilka budynków w środku puszczy.
@#!$%@?: Ale jak ty to widzisz - zbudujesz mieszkania, to ludzie tam zaczną napływać? Przecież ludzie idą za pracą i zarobkami, a domy i infrastruktura są po to, żeby móc zarabiać. Jeśli chciałoby się, aby ten region się urbanizował, to trzeba zbudować tam najpierw silną gospodarkę, inaczej skończy się miastem-widmem, albo ekstremalnie niskimi cenami mieszkań, które nigdy się nie spłacą, ale to - jeśli nie połączone z perspektywy pracy, przyciągnie tylko emerytów.
@#!$%@?: Nie teoretycznie, można by to zrobić praktycznie. Zamiast np. leczyć chore dzieci to przekierować tą kasę na nowe miasto na Podlasiu. To tylko kwestia priorytetów kraju i tego co jest ważniejsze.

@bh933901: Bardzo tanie domy i doskonała infrastruktura przyciągną firm i ludzi, budowanie takiego planowego miasta to byłby po prostu transfer środków z innych regionów do Podlasia.
Bardzo tanie domy i doskonała infrastruktura przyciągną firm i ludzi, budowanie takiego planowego miasta to byłby po prostu transfer środków z innych regionów do Podlasia.


@wrzesien: No to pomyśl, dlaczego ludzie nie walą drzwiami i oknami do Afryki. Tak jak wspominałem, takie miasto byłoby atrakcyjne tylko dla emerytów, którzy chcieliby tanio żyć, a na zarabianiu im nie zależy.

Skoro uważasz, że transfery pieniędzy są dobre, to nie masz zapewne nic przeciwko,
No to pomyśl, dlaczego ludzie nie walą drzwiami i oknami do Afryki.


@bh933901: Nie ma tam tanich domów z doskonała infrastrukturą i ogólnie są dość wysoki koszty życia.

Skoro uważasz, że transfery pieniędzy są dobre, to nie masz zapewne nic przeciwko, aby zabierać ci pieniądze i dawać sąsiadowi tak długo, aż zrównacie się poziomem życia?


@bh933901: Gdzie napisałem, iż są takie transfery są dobre? Co do drugiego masz racje, nie
Nie ma tam tanich domów z doskonała infrastrukturą i ogólnie są dość wysoki koszty życia.


@wrzesien: Ok, to jeśli chcesz tanio i mieć infrastrukturę, to proponuję duże miasta z Ameryki Środkowej albo Południowej.

Gdzie napisałem, iż są takie transfery są dobre?


Powtórzyłeś to co napisałem, tzn. że jest to transfer pieniędzy, więc uznałem to za formę poparcia pomysłu.
Powtórzyłeś to co napisałem, tzn. że jest to transfer pieniędzy, więc uznałem to za formę poparcia pomysłu.


@bh933901: Chodziło mi o fakt, iż takie miasta niekoniecznie pozostaną puste. Jeśli władujesz w coś wystarczająco dużo zasobów, to na pewno ludzie tam przyjadą - jest to poniekąd równoznaczne z wypłacaniem gotówki dla każdego, kto mieszka na Podlasiu. Chyba się zgadzamy, co do marności tego pomysłu.

Ok, to jeśli chcesz tanio i mieć infrastrukturę,
Chodziło mi o fakt, iż takie miasta niekoniecznie pozostaną puste. Jeśli władujesz w coś wystarczająco dużo zasobów, to na pewno ludzie tam przyjadą - jest to poniekąd równoznaczne z wypłacaniem gotówki dla każdego, kto mieszka na Podlasiu. Chyba się zgadzamy, co do marności tego pomysłu.


@wrzesien: Przykład Chin pokazuje, że nie.

Infrastruktura nie jest tam na poziomie Europy, oraz problemy z bezpieczeństwem są dość spore.


Nie musi być na poziomie Europy,