Wpis z mikrobloga

Niektórzy ignorują problem smogu i udają, że coś takiego nie istnieje. Nie ma chyba osoby groźniejszej dla promowania tego typu przekonań niż minister zdrowia... OK - pewnie domyślacie się w którą stronę to zmierza.

Tak - min. Radziwiłł mówi [1] o czymś co wg raportu "Air Quality in Europe - 2016" [2] powoduje przedwczesną śmierć ponad 50 000 Polaków jako o zagrożeniu teoretycznym. Oczywiście nie chodzi tu tylko o smog ale o zanieczyszczenie powietrza PM2,5, NO2 i ozonem w ogóle. Minister zwraca uwagę na to, że przykładowo część Polaków pali - cóż - nie zaprzeczamy. Ale może zwróciłby też uwagę na to, że mieszkanie w takim Krakowie ma podobny wpływ na nasze ciało co palenie 9 papierosów dziennie [3]. I na to mieszkańcy nie za bardzo mają wpływ.

Zła jakość powietrza wg tego samego raportu skraca życie przeciętnego Polaka aż o rok. Oczywiście nie jest to równomiernie rozłożone - na miejscu osób mieszkających w najbardziej zanieczyszczonych rejonach byłbym wkurzony, że przez brak standardów, brak pomocy dla osób, które z braku pieniędzy czy wiedzy opalają mułem węglowym pozbawia się mnie kilku lat życia. Przy jednoczesnym ignorowaniu problemu przez kolejne rządy - bo bądźmy uczciwi - poprzednia koalicja nie zrobiła zbyt wiele w kwestii rozwiązania problemu.

#neuropa #smog #gruparatowaniapoziomu

[1] http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,21197385,minister-zdrowia-ostrzega-znaczna-czesc-polakow-ciagle-pali.html
[2] http://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2016
[3] http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/752777,smog-w-krakowie-taki-ze-kazdy-z-nas-wypala-127-paczek-w-roku,id,t.html #polityka
Sierkovitz - Niektórzy ignorują problem smogu i udają, że coś takiego nie istnieje. N...

źródło: comment_OilaQiv4EgYLLysrKm0UNKkFneA2A98n.jpg

Pobierz
  • 61
  • Odpowiedz
@Kapitalis: @Piesmen: Panowie, aby wasze polityczne plemię nie wzywa na naradę? Zatruwacie powietrze na tagu, @Sierkovitz napisał to tak obiektywnie jak się tylko da w tym temacie.

Nagłe "zauważenie istnienia problemu" zgodnie z przekazem dnia i instrukcjami partyjnymi. Problem istnieje od dawna, ale widzę, że kreuje się sztuczną aferę bo teraz można ją wygodnie przypisać.

Ładnie się pokrywa. Obserwatorzy się domyślą.


Trochę kisnę. Ale tylko trochę żeby
  • Odpowiedz
@Sierkovitz: pewnie to co napisze nikogo nie przekona i nikogo nie poruszy, ale ja bym wziął założył maseczkę na twarz jak w Japonii noszą, niech miasto się wstydzi że ich mieszkańcy wyglądają jakby mieszkali w Czarnobylu.
  • Odpowiedz
5. Kto ma wg Ciebie dokladniejsze badania na temat polskich problemow spolecznych i zdrowotnych? Polskie instytucje czy zagraniczne?


@Cheater: Genialne pytanie i wypowiedź. Wiadomo - zagraniczne, bo chcą zniszczyć Polskę, przecież każdy chce mieć biednego sąsiada. Chociaż nie, może jednak polskie - przecież wiadomo, że od 2015r. Polska jest cudowną krainą, której chcą zakazać palenia jej dobra narodowego - czarnego złota. Cholera jednak nie, kurdwa już sam nie wiem. Ok,
  • Odpowiedz
Ty musisz najpier skonczyc gimnazjum, liceum, studia, staż, specjalizacje..


@Cheater: ej ale nie obraź się. Tak, btw. fajny profil, same tematy polityczne, nie żal Ci czasu, czy jest wynagradzany?
Zawołasz kolegów żeby Cię poparli?
  • Odpowiedz
@Cheater: Ty piszesz tylko o raku płuc - tu mowa o zgonach ogólnie gdzie największy wkład ma POChP a nie rak płuc... Drugie to smog kwaśny - w tych badaniach które cytujemy tego typu smog przyczyniał się do 1500 zgonów - więc twoje dane pokazują nieco wyższe szacunki. Raport jest podlinkowany więc raczej bez problemu możesz sobie sprawdzić dane ale wiesz - to, że ktoś się urodził w Polsce nie
  • Odpowiedz
@Cheater: OK - tak się zaparłeś ale nie zauważyłeś, że to nie są badania WHO - kto tu jest nieuczciwy w podejściu? Tego typu badania prowadzi się w oparciu na szacowanie ekspozycji na dany czynnik, porównywanie z danymi empirycznymi na dużych populacjach co do wpływu tego czynnika i potem aproksymacji wpływu. Badania są prowadzone przez ekspertów - ani ja ani ty nie mamy narzędzi do ich weryfikacji bo nie spędziliśmy
  • Odpowiedz
@Sierkovitz: Właśnie ostatnio pisałem o tych tysiącach i zastanawiałem się jak to jest mierzone. Na jakiej podstawie przypisują zły stan powietrza jako przyczynę zgonów. Może jesteś w stanie wyjaśnić?

Znalazłem w źródle coś takiego

Heart disease and stroke are the most common reasons for premature death attributable to air pollution and are responsible for 80 % of cases of premature
  • Odpowiedz