Wpis z mikrobloga

Niektórzy ignorują problem smogu i udają, że coś takiego nie istnieje. Nie ma chyba osoby groźniejszej dla promowania tego typu przekonań niż minister zdrowia... OK - pewnie domyślacie się w którą stronę to zmierza.

Tak - min. Radziwiłł mówi [1] o czymś co wg raportu "Air Quality in Europe - 2016" [2] powoduje przedwczesną śmierć ponad 50 000 Polaków jako o zagrożeniu teoretycznym. Oczywiście nie chodzi tu tylko o smog ale o zanieczyszczenie powietrza PM2,5, NO2 i ozonem w ogóle. Minister zwraca uwagę na to, że przykładowo część Polaków pali - cóż - nie zaprzeczamy. Ale może zwróciłby też uwagę na to, że mieszkanie w takim Krakowie ma podobny wpływ na nasze ciało co palenie 9 papierosów dziennie [3]. I na to mieszkańcy nie za bardzo mają wpływ.

Zła jakość powietrza wg tego samego raportu skraca życie przeciętnego Polaka aż o rok. Oczywiście nie jest to równomiernie rozłożone - na miejscu osób mieszkających w najbardziej zanieczyszczonych rejonach byłbym wkurzony, że przez brak standardów, brak pomocy dla osób, które z braku pieniędzy czy wiedzy opalają mułem węglowym pozbawia się mnie kilku lat życia. Przy jednoczesnym ignorowaniu problemu przez kolejne rządy - bo bądźmy uczciwi - poprzednia koalicja nie zrobiła zbyt wiele w kwestii rozwiązania problemu.

#neuropa #smog #gruparatowaniapoziomu

[1] http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,21197385,minister-zdrowia-ostrzega-znaczna-czesc-polakow-ciagle-pali.html
[2] http://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2016
[3] http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/752777,smog-w-krakowie-taki-ze-kazdy-z-nas-wypala-127-paczek-w-roku,id,t.html #polityka
Sierkovitz - Niektórzy ignorują problem smogu i udają, że coś takiego nie istnieje. N...

źródło: comment_OilaQiv4EgYLLysrKm0UNKkFneA2A98n.jpg

Pobierz
  • 61
  • Odpowiedz
@malani: Analizuje się wiele czynników i porównuje zgony w rejonach z i bez zanieczyszczeń - przy odpowiednio dużym obszarze można z tego wyciągnąć wpływy pojedynczych czynników.
  • Odpowiedz
@Sierkovitz: Konstanty Radziwill jest lekko mowiac niekompetentny. Kiedys pytany czemu w Polsce nie bedzie medycznej marihuany stwierdzil, ze jest ZLA. Zero jakichkolwiek badan, argumentow czy wnioskow. Po prostu jest ZLA xD
  • Odpowiedz
od argumentacji typu "zanieczyszczone powietrze to nic przy paleniu papierosów" dostaję raka większego niż od tego smogu xD fajnie, może faktycznie styl życia bardziej wpływa na zdrowie niż te zanieczyszczenia, ale palenie lub nie papierosów czy dieta to mniej więcej mój wybór, a z powietrzem co mam zrobić, przestać nim oddychać? xD
  • Odpowiedz
@Sierkovitz, @Cheater :

porównuje zgony w rejonach z i bez zanieczyszczeń


To są jakieś jaja, a nie raporty. Nigdzie nie można znaleźć skąd się wzięła ta liczba. Spędziłem trochę czasu nad szukaniem i te raporty wzajemnie do
  • Odpowiedz
Jeszcze powiesz, że rozpyliliśmy ten smog dla przekazu?

@Sierkovitz: mgłę mogliśmy rozpylić to smogu nie mogliśmy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Kapitalis: widzę jak ciężko pogodzić się z krytyką. Nawet konstruktywna dźga was w dupę. Coś wymyślisz w stylu "to atak na polskie kopalnie", na "polskie miejsca pracy" czy nie da rady? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A już tak #!$%@?ąc od
  • Odpowiedz
@malani:

To są jakieś jaja, a nie raporty. Nigdzie nie można znaleźć skąd się wzięła ta liczba. Spędziłem trochę czasu nad szukaniem i te raporty wzajemnie do siebie referują


Może powinieneś spędzić więcej czasu, skoro ich nie
  • Odpowiedz
@Cheater:

a Ty wciaz nie napisales nic na temat metody tych badan


Przecież już ci to @Sierkovitz tłumaczył
"Analizuje się wiele czynników i porównuje zgony w rejonach z i bez zanieczyszczeń - przy odpowiednio dużym obszarze można z tego wyciągnąć
  • Odpowiedz
Ale jeśli badania epidemiologiczne cię nie przekonuję


@Neratin: Udało Ci się znaleźć tam jakieś konkretne liczby? Mi nie. Po drugie czytaj ze zrozumieniem. Referują do ankiety, a nie do badań, w badaniach w rekomendacjach też w sumie nic nie ma konkretnego odnośnie wspominanej przeze mnie relacji. Twoim jedynym argumentem przeciw jest to że "istnieje jakiś dokument". Ogarnij się...
  • Odpowiedz