Wpis z mikrobloga

#lem #scifi #ksiazki #kosmos

Wstyd się przyznać, ale nigdy nie czytałem Lem'a. Kiedyś za gówniaka miałem pierwsze podejście, ale książka była za ciężka.
Pod wpływem emocji i chęci na jakąś książkę kupiłem dzisiaj "Pokój na ziemi" - podobał mi się opis. Pytanie teraz - bo czytam, że książek Lem'a nie powinno się brać pierwszych z brzegu, a zaczynać od lżejszych. Czy opłaca się zaczynać od 'Pokój na ziemi', czy dokupić coś najpierw? Czy główny bohater w tej książce jest powiązany z poprzednimi częściami - w sensie, czy mogę nie zrozumieć jakiś motywów?
Dzięki
  • 68
  • Odpowiedz
@DodatnieUjemny: Widzę, że prawie same głupio-mądre odpowiedzi tutaj, a sam czuję się dość kompetentny więc może pomogę. "Pokój na ziemi" to dobra i zabawna książka, choć trochę zagmatwana. Nie jest jakimś intelektualnym wyzwaniem więc możesz spokojnie od niej zacząć. Opowiada, podobnie jak "Dzienniki gwiazdowe" o przygodach Ijona Tichego w związku z czym należy to czytać z lekkim przymrużeniem oka. Dodam tylko, że kiedyś miałem bardzo podobnie, tj. w szkole zmuszano mnie
  • Odpowiedz
  • 0
@DodatnieUjemny ja jakoś w październiku kupiłem Bajki Robotów na lotnisku do podróży niby lekkie ale mózg mi sie przegrywał. Teraz właśnie czytam Niezwyciężonego. Dobry relaks do poduszki.
  • Odpowiedz
@DodatnieUjemny: Pokój na ziemi to świetna książka. Nie widzę problemu w zaczęciu znajomości dzieł Lema od tej akurat pozycji. Na początek bym jednak bardziej polecił Opowieści o pilocie Pirxie - Niesamowicie odmalowane historie, dające wiele do myślenia i napisane raczej przystępnie.
  • Odpowiedz
@DodatnieUjemny: Nie zaczynaj od Głosu Pana, sama mam problem, żeby przebrnąć. Chyba najłatwiej Dzienniki Gwiazdowe. Niezły jest też Szpital Przemienienia, choć jeszcze nie sci-fi. Fiasko jest hm... smutne.
  • Odpowiedz
@DodatnieUjemny: tylko Solaris. #!$%@? Mac! Udasz sie w taka krainę, w której twoja wyobraźnia wskoczy na wyższy lewel. Czytając solaris ma sie w głowie obrazy jakby sie film oglądało. Dzieło #!$%@? perfekcyjnie.
  • Odpowiedz