Wpis z mikrobloga

Zauważyłem, że ostatnio na polskim Netfliksie dodali "The Bridge", oryginalnie "Bron/Broen" lub oficjalnie po polsku "Most nad Sundem", ale nie wiedzieć czemu nie użyli polskiego, ani też oryginalnego tytułu, ale już nieważne. Jak ktoś się nie słyszał to jest to świetny, duńsko-szwedzki serial kryminalny, fabuła pierwszego sezonu zaczyna się od tego, że na tym tytułowym moście na Sundem, łączącym Kopenhagę z Malmö odnalezione zostaje ciało kobiety, dokładnie na granicy duńsko-szwedzkiej, no i tym samym policje obu krajów łączą siły w celu złapania mordercy. Serial #!$%@? się przede wszystkim świetnym klimatem, bardzo dobrymi postaciami, w szczególności dwójki głównych bohaterów - aspołecznej Sagi, policjantki z Malmö i duńskiego policjanta Martina, który jest praktycznie przeciwieństwem Sagi, a przy tym świetnie się nawzajem uzupełniają. Do tego też wyśmienicie poprowadzona fabuła, tak że bardzo polecam obejrzeć wszystkie 3 sezony, w produkcji jest też już 4., ostatni sezon, premiera planowana jest na 2018 rok.

Serial cieszył się taką popularnością na świecie, że doczekał się też dwóch remake'ów - brytyjskiego-francuskiego The Tunnel oraz amerykańskiego-meksykańskiego The Bridge. Widziałem kiedyś pierwszy sezonu The Tunnel (powstał później jeszcze drugi) i osobiście nie polecam, bo dla mnie to była taka kopia 1:1 bez klimatu i znaczniej gorzej zrealizowana, ta sama sytuacja jak przy genialnym Les Revenants i marnym remake'u amerykańskim - The Returned. Natomiast amerykańskiego The Bridge obejrzałem obydwa sezony i choć nie było to tak wyśmienite jak oryginał to jednak podobało mi się, wprowadzili parę zmian w fabule, drugi sezon już całkowicie inną historię opowiadał, do tego udało im się wytworzyć inny klimat, bo wprowadzono tu między innymi kartele narkotykowe, no i granica amerykańsko-meksykańska wygląda też trochę inaczej niż granice u nas w UE.

Ogólnie jak zobaczyłem teraz ten serial na Netfliksie to sobie na chwilę włączyłem pierwszy odcinek, żeby przypomnieć sobie świetną czołówkę serialu i tak się znowu wciągnąłem, że po raz kolejny sobie oglądam te 3 sezony ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#netflix #seriale #mostnadsundem #broen #thebridge
  • 5