Wpis z mikrobloga

Powiedzcie mi moi drodzy z #matura. Jak najlepiej przygotować się do matury rozszerzonej z fizyki? Do #matematyka wiadomo: jest matemaks, Kiełbasa, dużo zadań i wiele kursów. Nie ma z tym problemu.
A #fizyka? Jak się do niej przygotowywaliście? Nauczyciel w szkole nie przekaże dużo wiedzy, trzeba sobie radzić samemu. Przerabiać po kolei Podstawy Fizyki Resnicka (ale to chyba bardziej pod studia) czy Khan Academy?
Mam czas do matury 2018 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 22
  • Odpowiedz
@Boleslaw_Smiszny: Jaka teoria i co rozumiesz przez teorię? Nie ma na maturze pytań typu "Podaj treść prawa Archimedesa". Ale jeżeli go nie będziesz znał, to przecież nie zrobisz zadań.

Wzory? Przecież rozwiązując zadania nic innego nie wbijasz do głowy, tylko właśnie wzory. Nie mówiąc o tym, że przecież dostaniesz je wypisane na kartce na maturze.

Widziałeś w ogóle jak wygląda arkusz maturalny?:)
  • Odpowiedz
@Boleslaw_Smiszny: wzory masz w karcie wzorów

teoria jest do cholery w podręczniku przecież

cała sztuka przygotowań do matury polega na przerobieniu x zadań gdzie im większe x tym lepiej
zwróć uwagę, że konstrukcja zadań jest dość powtarzalna, policz to, policz tamto, nie ma takiej a takiej danej, coś wyprowadzić itp. jak otrzaskasz się dobrze z zadaniami, przeczytasz podręcznik i mniej więcej będziesz ogarniał jaki wzór do czego to będzie okej.
  • Odpowiedz
@Boleslaw_Smiszny: no to jak nie masz podręcznika to kup sobie jakiś

Resnicka możesz poczytać jeśli ogarniasz całki, ale lepiej wziąć sobie jakiś PWN-u czy Zamkoru. Wyprowadzanie wzorów masz w 95% w ksiażce więc... kup sobie coś na nowy rok.
  • Odpowiedz
@Boleslaw_Smiszny: Serio dziwisz się, że przy gotowych wzorach jeszcze nie ma legendy, że v oznacza prędkość, a F to siła? :D

Zadania na maturze z fizyki to w większości "wstaw do wzoru", czasem trzeba wstawić najpierw do jednego a potem do drugiego. Przy czym wzory są na kartce :D

Przygotowywałem do matury ludzi, którzy fizykę mieli parę lat wcześniej i to w klasie z podstawowym programem. Nie ma problemu, to
  • Odpowiedz
@Boleslaw_Smiszny: Po prostu przerób dużo zadań. Czytasz rozdział w podręczniku (fajnie, jeśli są tam przykłady rozwiązań zadań), potem robisz zadania ze zbioru zadań do tego rozdziału - ważne, żeby były odpowiedzi na końcu. Jak skończysz, to robisz zadania maturalne z poprzednich matur. Rozważ korepetycje.
  • Odpowiedz