Wpis z mikrobloga

Jeżeli prowadzicie #dzialalnoscgospodarcza, to mamy kilka pomysłów na to, jak obniżyć podatek dochodowy za 2016 r. - a dużo czasu nie zostało ;)

Piszemy o tym na blogu, ale krótkie tl;dr
* zakup nowego wyposażenia lub środka trwałego
* zapłata z góry za abonamety i usługi (telefon, internet, serwer, domeny, księgowość, ochrona mienia)
* zapłata za składki ZUS za grudzień
* znalezienie niezaksięgowanych faktur
* przekazanie darowizny (OPP, krwiodawstwo, kult religijny, cele charytatywne kościoła)

Więcej na blogu inFakt

#dzialalnoscgospodarcza #podatki #ksiegowosc #jdg
  • 11
@cin3k: a uściślając:
- wpisujesz datę otrzymania jako grudniową, kwota netto (jak rozliczasz VAT, jak nie to brutto) - dzięki temu ujmie Ci się w PIT w grudniu
- jeżeli rozliczasz VAT i chcesz go odliczyć, to musisz skorygować deklaracje
@inFakt: byłem przekonany, że fakturę mogę zaaksięgować tylko w tym miesiącu w którym jest wystawiona. Z tego co piszecie wynika, że faktura z dowolnego okresu mogę zaaksięgować w dowolnym miesiącu(oczywiście księgowanie nie może być wczesniej niż data wystawienia faktury).
@cin3k:
Zasada jest taka, że księgujemy fakturę do kosztów w dacie otrzymania faktury, ale jeśli zdarzy się że nie zostanie ujęta w danym okresie, to koszt można ująć później, ale w tym samym roku.

Można powiedzieć, że późniejsze rozliczenie kosztu działa na Twoją niekorzyść, bo zaliczka na podatek dochodowy zostanie pomniejszona później (w grudniu, zamiast w styczniu). Urzędy raczej nie mają z tym problemu.